Astma

Astma

Astma

Jako astmę określa się chorobę oskrzelową, której nazwa wywodzi się z języka greckiego, a w dosłownym tłumaczeniu rozumiana jest jako „zadyszka” i to by się w charakterystyce tej choroby jako jej główna cecha zdecydowanie zgadzało. Astma okazuje się przewlekłą chorobą, jaka wymaga interwencji ze strony grona specjalistów. Bez wity u lekarza, w zasadzie stałej jego kontroli i przebywania pod jego opieką a także specjalnego leczenia na pewno się nie obędzie. Astma w dzisiejszych czasach występuje naprawdę bardzo często. Jest to nic innego jak choroba zapalna, która atakuje w głównej mierze drogi oddechowe. Jest to coś w rodzaju systematycznie powracających co jakiś czas, poprzez rozmaite skutki ku temu się przyczyniające, ataków zadyszki, jaka niekiedy może bez interwencji natychmiastowej doprowadzić nawet do śmierci poprzez uduszenie się chorego.

Warto jednakże wiedzieć, że przypadków i przykładów zachorowań na astmę jest cała masa. Samo postawienie przez lekarza diagnozy, że akurat u nas podejrzewana jest czy wręcz już stwierdzona astma nie jest równoznaczne z tym, że nasze życie stanie się smutne i pełne wyłącznie wizyt u specjalistów. Oczywiście nie należy tego problemu bagatelizować, ale tez pamiętajmy, że wszystko jest kwestią indywidualną, każdy pacjent to może być mimo posiadania tej samej choroby wywołanej przez te same dokładnie czynniki chorobotwórcze, zupełnie innym przypadkiem.

Nie ma się zatem co poddawać w walce z astmą, gdyż jest to co bardzo kluczowe i co należy podkreślić – choroba odwracalna! Jest to w wielkim skrócie charakteryzując, forma skurczu ludzkich oskrzeli. Wielokrotnie występują u chorego takie objawy jak duszności na co dzień oraz po aktywności fizycznej czy tez na skutek ewentualnych infekcji, nawet drobnych przeziębień, jak także w przypadku stresu i paniki. Do tego dochodzi charakterystyczny ucisk w klatce piersiowej oraz kaszel, bardzo intensywny nierzadko i uciążliwy. Do najważniejszych objawów astmy zalicza się też specyficzny, wyczuwalny przez stetoskop świszczący, szeleszczący oddech. Objawy astmy określane są jako symptomy o charakterze napadowym. Przez to, że owe wyżej wspomniane czy to kaszlenie, czy też duszności, są różnie zintensyfikowane, mowa o rozmaitych stopniach astmy i jej rozmaitych nasileniach bądź wręcz odwrotnie- bardzo łagodnych wersjach.

Niekiedy są to tak łagodne formy, że pacjent nawet nie zauważa, że w ogóle jest chory a dowiaduje się o tym niekiedy zupełnie przypadkowo, podczas badań kontrolnych czy przy jakiejś infekcji towarzyszącej astmie. Jest także często sytuacja, że u pacjenta występuje przez jakiś czas mocny kaszel, jaki następnie samoistnie ustępuje. Niekiedy wymagane jest zrezygnowanie z nadmiernej aktywności czy prowadzenie mniej stresującego życia. Kaszel oraz duszności mogą też zostać zlikwidowane na skutek trwałego i skutecznego leczenia. Wielokrotnie działa przy uporczywych dolegliwościach zażycie specjalnego leku o działaniu rozkurczającym oskrzela. Warto wspomnieć też o syropach, jakie są zalecane przy astmie kaszlowej. Nie można jednakże lekceważyć tej choroby, bo nigdy nie wiemy, kiedy może nas spotkać atak astmy ponownie i jak intensywny może on być.

Trzeba zawsze, aby chory miał przy sobie leki w razie czego, nawet na wszeli wypadek i nawet w sytuacji, gdy czuje się stosunkowo dobrze. O astmie kontrolowanej mówi się natomiast wtedy, kiedy napady duszności towarzyszą nam tylko sporadycznie, a więc raz na jakiś czas, przez co konkretnie rozumie się nie częściej występujące ataki niż trzy razy w przeciągu tygodnia. Jeżeli zażywamy jakieś medykamenty, mamy rozpoznaną astmę i ją zdiagnozowaną przez specjalistę, ale mimo tego napady występują częściej, może to być znak, że astma nasila się, że przebywamy w warunkach, które sprawiają, że jej objawy i stadium zachorowania jest nasilają się.

Ponadto czasami wpływ na to ma w dużym stopniu źle dobrana farmakologia. Warto zatem nie traktować tego, jako normalnej sytuacji, ale zdecydować się na ponowną wizytę u specjalisty. Jeżeli chodzi o dalszą charakterystykę astmy i jej objawów, to na pewno warto zwrócić uwagę, podejrzewając chorobę, że kaszel przy astmie jest suchy i przez to nie ma plwociny, a więc nie jest to tak jak przy zapaleniach gardła.

To jest znak szczególny, świadczący o tym, że coś „osiada” nam na oskrzelach i powoduje duszności a co za tym idzie konieczność ciągłego kasłania. Jeszcze inna kwestia to uciskanie, jakie chory na pewno będzie odczuwał w klatce piersiowej. Wtedy pojawiają się tez duszności, a chorując na astmę określają tę sytuację, jako swego rodzaju uczucie obręczy, jaka występuje na klatce piersiowej i uniemożliwia swobodne oddychanie.

To natomiast, że astmatycy mają świszczący w specyficzny sposób oddech, wynika z faktu, że zwężane są oskrzela, a więc napady astmy są dużo bardziej wówczas prawdopodobne. Utrudniane są wydechy bardziej niż wdechy. Niekiedy płuca są uciskane, więc powietrze z nich nie wydobywa się w swobodny sposób, lecz w pewnym sensie przeciska wręcz przez nasze oskrzela, aby się wydostać na zewnątrz. To wszystko natomiast wywołuje wspomniany szeleszczący oddech, który niekiedy wyczuwalny jest słuchowo nie tylko przy badaniu lekarskim, ale nawet gdy stosunkowo blisko siedzimy drugiej osoby, która cierpi na astmę.

Artykuł dzięki: