Czy trawokulki są potrzebne w żywieniu koni?

Related Post

Okres jesienno-zimowy to czas niedoboru trawy na padoku, który należy w odpowiedni sposób uzupełnić. W przypadku koni to trawokulki są w stanie uzupełnić dietę koni, a nawet zastąpić pasze treściwe czy objętościowe w razie potrzeby.

Czym są trawokulki?

Produkt ten to siano granulowane, które zawiera włókno bardzo wartościowe dla końskiego układu pokarmowego, gdyż reguluje procesy trawienne oraz dba o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Włókno znajdujące się w trawokulkach zmusza konia do dokładniejszego przeżuwania paszy, przez co jest zalecane osobnikom gwałtownie pochłaniającym swoje porcje. Warto zwrócić uwagę, że koński przewód pokarmowy jest przygotowany na fermentowanie pokarmów bogatych we włókno, co trwa długo, ale jednocześnie energia uwalniana jest stopniowo i koń jest energiczny przez dłuższy czas. Wysoka zawartość włókna jest korzystna, gdyż ogranicza ryzyko wystąpienia kolek oraz reguluje procesy trawienne, a tym samym zapobiega niestrawnościom. Siano w kulkach charakteryzuje się niskim udziałem energii, więc dla koni w treningu zaleca się wspomaganie paszami dostosowanymi do wymagań konia.

Informacje jak podawać trawokulki?

Dla wielu ważna może być informacja, że siano w kulkach może być podawane „na mokro”, co jest idealnym rozwiązaniem w przypadku żywienia koni starszych lub z mających problemy z uzębieniem. Kulki te można też podawać, jako dodatek do meszu. Namoczenie kulek przed podaniem na pewno zmniejszy pylistość dawki, a nawet pozwoli uniknąć kolki, którą może spowodować podanie zbyt dużej ilości suchych trawokulek. Wprowadzanie trawokulek do diety konia powinno przebiegać  stopniowo i zaleca się zacząć od dodatku małej garstki do każdego posiłku oraz obserwować ewentualne zmiany. Dopiero po kilku dniach można zwiększać ilość po 50 g dziennie dochodząc do pożądanej ilości.

Dlaczego warto sięgnąć po siano w kulkach?

Produkt ten jest dostępny przez cały rok i posiada liczne zalety. Przede wszystkim jest zdrową opcją przy braku siana czy trawy. Dodatkowo jego stosowanie sprawdza się w żywieniu koni:

  • chudych,
  • starszych,
  • chorowitych
  • alergików.

Jego korzyści wypływają z dużego udziału włókna, które jest istotne w żywieniu koni. Siano w kulkach może być dodawane do diety konia sportowego, rekreacyjnego jak i hodowlanego. Jego stosowanie jest polecane w sytuacjach, gdy zwierzę pobiera siano w niewystarczających ilościach lub jakość paszy objętościowej jest słaba. Atutem trawokulek jest na pewno również ziołowy smak i aromat oraz postać podawana koniom(suche granulki szybko nabierają masy po zalaniu wodą). W przypadku trawokulek zaletą jest także różnorodność, gdyż są dostępne w różnych wersjach(np. bez dodatku cukrów czy z pełną gamą ziół). Ten rodzaj pożywienia dostarcza koniom głównie duże ilości włókna. Natomiast forma granulatu sprawia, że  świetnie się trawią, dobrze przyswajają, ale też nie obciążają żołądka. Dodatkowo dzięki trawokulkom możliwe jest podanie koniom ciepłego posiłku w postaci meszu w okresie zimy. Produkt ten jest łatwy w podaniu, gdyż zwykle wystarczy zalać wodą, a następnie odczekać kilka minut(aż spęcznieje) i skarmić.