- Zalety i wady wybielania zębów w domu vs. w gabinecie
- Jak Przebiega Proces Zakładania Aparatu Ortodontycznego?
- Odkryj magię czytania najmłodszym i poznaj sztukę wychowania pupila z wyjątkowymi książkami na Matfel.pl
- Ile kosztuje profesjonalne wyczyszczenie skórzanych butów?
- Wybór idealnej maty do ćwiczeń – jak znaleźć najlepszą opcję dla siebie?
Objawy przegrzania organizmu
Udar słoneczny
Czas letni sprzyja wypoczynkowi i przebywaniu na dworze. Wszystko jednak musi być odpowiednio zaplanowane, aby miły wypoczynek nie skończył się tragedią. Na udar słoneczny narażony jest każdy, kto w czasie wysokich temperatur przebywa na zewnątrz. O objawach i zalecanym działaniu przeczytasz w kolejnych fragmentach niniejszego artykułu.
Udar słoneczny objawy i szybkie działanie
Przegrzanie organizmu może przynieść wiele negatywnych skutków. Jeśli odczuwasz objawy takie jak:
• Osłabienie,
• Niepokój,
• Bóle oraz zawroty głowy,
• Przegrzanie skóry.
Musisz działać jak najszybciej. Przenieś się więc w miejsce z dostępem do cienia, nawadniaj organizm i zastosuj chłodne, wilgotne okłady na skórę. Jeśli jest taka możliwość, warto wziąć chłodny prysznic. Jeśli odczuwasz objawy, takie jak wymioty czy gorączka, poproś kogoś o wezwanie pomocy. Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu odczuwa takie niepokojące objawy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 albo 999. Osoba po drugiej stronie słuchawki udzieli Ci porad, które pozwolą pomóc osobie doznającej udaru słonecznego. Szybkie działanie jest niezwykle ważne, aby zminimalizować ryzyko zapadnięcia w śpiączkę czy nawet utraty życia.
Przed wyjściem przygotuj się odpowiednio
Aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemności związanych z przegrzaniem organizmu, warto zastosować się do kilku prostych, ale jednocześnie bardzo ważnych zasad. Po pierwsze warto unikać spędzania czasu na dworze, gdy temperatury są naprawdę wysokie a słońce najbardziej aktywne. Po drugie osłanianie głowy i karku to niezbędna sprawa. W tym celu warto zaopatrzyć się w chustę, czapkę lub kapelusz. Krem z filtrem to kosmetyk, który w letnich miesiącach powinien być używany codziennie i reaplikowany co kilka godzin. Podczas przebywania na zewnątrz w upalne dni, pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pamiętaj, że dzieci i osoby starsze są w grupie podwyższonego ryzyka, dlatego dbaj o te osoby i obserwuj w czasie upałów.
Podsumowanie
Udar słoneczny może mieć przykre konsekwencje. Jest to przegrzanie organizmu, które objawia się osłabieniem, odczuwaniem niepokoju, przegrzaniem skóry. W takiej sytuacji należy przejść do cienia, uzupełnić płyny i zastosować chłodne okłady. W przypadku objawów takich jak wymioty, omdlenia czy podwyższona temperatura, konieczna jest pomoc specjalistów. Uzyskasz ją dzwoniąc pod numer 112 albo 999. Szybka reakcja w takich sytuacjach jest bardzo ważna, aby uratować zdrowie a może nawet życie osoby.