Objawy infekcji zatok.

Zapalenie zatok.

Medycznie znane jako zapalenie zatok przynosowych, infekcja zatok występuje, gdy jama nosowa zostaje zainfekowana, opuchnięta i zaogniona.

Zapalenie zatok jest zwykle wywoływane przez wirus i często utrzymuje się nawet po ustąpieniu innych objawów ze strony górnych dróg oddechowych. W niektórych przypadkach bakterie, a rzadziej grzyby, mogą powodować infekcję zatok.

Inne stany, takie jak alergie, polipy nosa i infekcje zębów, mogą również przyczyniać się do bólu i objawów zatok. Objawy zapalenia zatok.

Przewlekłe vs ostre.

Ostre zapalenie zatok trwa krótko, mniej niż cztery tygodnie. Ostra infekcja jest zwykle częścią przeziębienia lub innej choroby układu oddechowego.

Przewlekłe infekcje zatok trwają dłużej niż dwanaście tygodni lub nawracają. Specjaliści są zgodni, że główne kryteria zapalenia zatok obejmują ból twarzy, zakażoną wydzielinę z nosa i przekrwienie.

Wiele objawów infekcji zatok jest wspólnych zarówno dla postaci ostrych, jak i przewlekłych. Wizyta u lekarza to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, czy masz infekcję, znaleźć przyczynę i uzyskać leczenie.

Ból w twoich zatokach.

Ból jest częstym objawem zapalenia zatok. Masz kilka różnych zatok nad i pod oczami oraz za nosem. Każdy z nich może boleć, gdy masz infekcję zatok.

Zapalenie i obrzęk powodują ból zatok przy tępym ucisku. Możesz odczuwać ból w czole, po obu stronach nosa, w górnej szczęce i zębach lub między oczami. Może to prowadzić do bólu głowy.

Wydzielina z nosa.

W przypadku infekcji zatok konieczne może być częste wydmuchiwanie nosa z powodu wydzieliny z nosa, która może być mętna, zielona lub żółta. Ta wydzielina pochodzi z zainfekowanych zatok i spływa do przewodów nosowych.

Wydzielina może również omijać nos i spływać do tylnej części gardła. Możesz poczuć łaskotanie, swędzenie, a nawet ból gardła.

Nazywa się to kroplówką do nosa i może powodować kaszel w nocy, kiedy kładziesz się spać, a rano po wstaniu. Może to również spowodować, że Twój głos będzie ochrypły.

Zatkany nos.

Twoje zapalenie zatok może również ograniczać zdolność oddychania przez nos. Infekcja powoduje obrzęk zatok i przewodów nosowych. Z powodu zatkanego nosa prawdopodobnie nie będziesz w stanie wąchać ani smakować tak dobrze, jak normalnie. Twój głos może brzmieć „dusznie”.

Zatokowe bóle głowy.

Nieustanne ciśnienie i obrzęk zatok mogą wywoływać objawy bólu głowy. Ból zatok może również powodować bóle uszu, ból zębów oraz ból szczęki i policzków.

Bóle głowy zatok przychodzą często rano, ponieważ płyny zbierają się przez całą noc. Twój ból głowy może się również pogorszyć, gdy ciśnienie atmosferyczne w twoim otoczeniu nagle się zmieni.

Podrażnienie gardła i kaszel.

Ponieważ wydzielina z zatok spływa do tylnej części gardła, może powodować podrażnienie, szczególnie przez długi czas. Może to prowadzić do uporczywego i dokuczliwego kaszlu, który może być gorszy podczas leżenia do snu lub z samego rana po wstaniu z łóżka.

Może też utrudniać spanie. Spanie w pozycji pionowej lub z podniesioną głową może pomóc zmniejszyć częstotliwość i intensywność kaszlu.

Ból gardła i ochrypły głos.

Kroplówka po nosie może powodować ostre i obolałe gardło. Chociaż może zacząć się jako irytujące łaskotanie, może się pogorszyć. Jeśli infekcja trwa kilka tygodni lub dłużej, śluz może podrażniać i rozpalać gardło, gdy kapie, powodując bolesny ból gardła i ochrypły głos.