Jakie choroby objawiają się mrowieniem stóp?

Bardzo wiele dolegliwości zdrowotnych, nawet bardzo poważnych, objawia się specyficznym uczuciem w dolnych kończynach. Kolana, łydki, stopy i palce u nóg są więc dobrym informatorem w przypadku, gdy w naszym ciele zaczyna rozwijać się choroba, która nie daje o osobie znać w inny, bardziej charakterystyczny sposób.

Mrówki w stopach

Mrowienie w stopach o czym może świadczyć? Najczęstszym objawem, jaki powinien nas alarmować są wszelkiego rodzaju dreszcze, utraty czucia lub odrętwienia w dolnych partiach ciała. Okazuje się, że takie symptomy mogą zwiastować niedobory niektórych składników odżywczych w organizmie – szczególnie magnezu, potasu, witamin z grupy B albo elektro -litów. Często towarzyszą im także skórce większych partii mięśniowych – łydek czy nawet ud.
Kolejną dolegliwością, która może objawiać się mrowieniem w stopach jest problem z tarczycą. Nadczynność, niedoczynność lub choroba Hashimoto u niektórych pacjentów dawała przy okazji uczucie lekkiego odrętwienia palców lub całych stóp.
Jeśli objaw mrowienia nasila się i zaczyna zamieniać się w ból, warto odwiedzić lekarza – najlepiej ortopedę i neurologa. To może bowiem świadczyć o dyskopatii lub innych wadach kręgosłupa, a one jak wiadomo są bardzo poważnymi schorzeniami.

Problemy skórne

Kłopoty z naskórkiem na piętach lub powiększające się odciski na śródstopiu albo piętach również mogą powodować efekt mrowienia lub nawet bólu. Rogowaciejący naskórek będzie tylko narastał i powodował dyskomfort.
Dlatego tak ważne jest dbanie o stopy nie tylko w kontekście wyżej opisanych dolegliwości, ale także obserwowanie ich kondycji z zewnątrz. Sucha skóra na stopach to taki sam problem, jak przesuszone dłonie lub twarz. Na te części ciała ochoczo nakładamy przeróżne formuły – czemu nie stosować takich rozwiązań… niżej? Starajmy się nosić wygodne obuwie, skarpety z materiałów pozwalających na oddychanie skóry oraz stosujmy kosmetyki do higieny. Mogą one znacząco poprawić wygląd i nasze samopoczucie.