Jakie są przyczyny, leki oraz możliwe sposoby na załagodzenie alergii wziewnej u dzieci?

Jakie są przyczyny, leki oraz możliwe sposoby na załagodzenie alergii wziewnej u dzieci?

Alergia wziewna u dzieci coraz bardziej popularna, a jej diagnozy statycznie zwiększają się. Zauważyć należy, iż rośnie świadomość u rodziców o możliwości wystąpienia takiego rodzaju alergii. Sama alergia wziewna często jest przyczyną alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, a nawet kaszlu – a to nie wszystko, są to tylko niektóre jej objawy. Aby prawidłowo zdiagnozować tego rodzaju alergię trzeba wykonać odpowiednie, bardzo proste do wykonania, testy skórne. Dodatkowo często bardzo pomocny jest wywiad, który przeprowadzany jest z opiekunem dziecka, nierzadko to właśnie dzięki niemu możliwa jest szybsza I dokładniejsza diagnoza, a to właśnie postawienie prawidłowej diagnozy pomoże dobrać odpowiednie leki, które wspomogą organizm dziecka I zwiększy bezpieczeństwo, a co za tym idzie – pozwoli uchronić się przed ciężkimi konsekwencjami, przykładowo astmą.

Przyczyny alergii wziewnej u dzieci

Powodem odpowiedzialnym za alergię wziewną są niewidoczne gołym okien cząsteczki, które unoszą się w powietrzu. Natomiast kiedy stykają się one z błonami śluzowymi to wywołują reakcję alergiczną.

Co może powodować alergię wziewną?
1. Pyłki roślin wiatropylnych, czyli wszelkie chwasty, trawy I drzewa.
2. Roztocza kurzu domowego, czyli mikroskopijne pajęczaki lubiące nieodkurzane dywany, niewietrzoną pościel, wilgotne I ciepłe miejsca w domu oraz nieprane zasłony.
3. Wszelka sierść zwierząt, w tym najczęściej jest to sierść kota, na której zbiera się kocia ślina.

Leki na alergię wziewną u dzieci

1. Leki antyhistaminowe, czyli takie, które zawierają cetyryzynę albo loratadynę. To właśnie te czynniki odpowiadają za zablokowanie wytwarzania histaminy, która jest odpowiedzialna za reakcję alergiczną, chociaż największą pomoc wykazują kiedy zaczynamy stosować je co najmniej na kilka dni przed pyleniem rośliny, która nas uczula.
2. Kromony, dzięki swojemu działaniu na błonę śluzową zapobiegają reakcji alergicznej, czyli skurczowi oskrzeli, kichaniu lub obrzękowi.

Sposoby na załagodzenie alergii wziewnej u dzieci

1. Rezygnacja ze spacerów po lesie lub łące w okresie pylenia.
2. Wyczyszczenie nosa oraz mycie twarzy po powrocie do domu.
3. Wietrz wieczorem, najlepiej po deszczu, ponieważ to właśnie w tym momencie będzie mniej pyłków.