Alergia na pyłki

Alergia na pyłki należy do najbardziej powszechnych chorób alergicznych układu oddechowego. Większość osób, których dotyka tego typu dolegliwość skarży się głównie na uporczywy katar sienny, kichanie, łzawienie i swędzenie oczu. Związane jest to z kalendarzem pylenia uczulających roślin, dlatego osoby cierpiące na alergie powinny dokładnie i jak najczęściej sprawdzać co zazwyczaj wywołuje uczulenie, jak leczyć alergię wziewną, a także kiedy wykonać testy alergiczne.

Zdrowie. Czym tak właściwie jest alergia?

To tak zwane uczulenie, nadwrażliwość i nadmierna reakcja układu odpornościowego na czynnik zwany alergenem. Alergenem są nieszkodliwe dla zdrowych osób bodźce. Najczęstszym powodem nadwrażliwości są alergeny wziewne, które dostają się do organizmu głównie drogami oddechowymi. Alergia tego typu może występować całorocznie bądź tylko sezonowo. Ten drugi typ uczulenia, to właśnie alergia na pyłki, której objawy występują co roku w okresie pylenia uczulających roślin. Do najbardziej popularnych objawów towarzyszącym uczuleniom należą: wodnisty katar, częste i uporczywe kichanie, zatkany nos, swędzenie gardła, zaczerwienienie, swędzenie, a także łzawienie oczu, kaszel, a nawet świszczący oddech. Objawy alergii pojawiają się najczęściej podczas kwitnienia uczulających roślin. Najczęściej ten czas obejmuje przełom czerwca i lipca. Ale początki alergii możemy zaobserwować już w maju. W ostatnich latach możemy zaobserwować wyjątkowo duży wzrost częstości występowania u osób dorosłych (i nie tylko) alergii sezonowych.

Objawy szczególnie nasilają się w okresie wiosny i lata, wtedy, kiedy wiele roślin kwitnie i pyli. Do najczęstszych pyłków, które powodują wystąpienie silnych i uporczywych objawów alergii, zalicza się pyłki traw, ale również takie pyłki jak: bylica, brzoza, leszczyna, olsza oraz babka. Najlepszym sposobem na walkę z alergią jest unikanie alergenów. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć alergenów, ponieważ w przypadku uczulenia na pyłki musielibyśmy całkowicie zaprzestać wychodzić z domu na świeże powietrze. Warto jednak zmniejszać i minimalizować kontakt z pyłkami na tyle ile jest to możliwe. Dlatego należy obserwować swój organizm i wiedzieć w jakim okresie występują najsilniejsze objawy alergii. Warto również unikać przebywania w miejscach, gdzie stężenie pyłków jest największe – czyli w parkach, lasach, łąkach. Powinniśmy unikać właśnie w tych miejscach spacerów w czasie suchej i wietrznej pogody.