Bakteryjne zapalenie tchawicy – jakie objawy?

Co to jest bakteryjne zapalenie tchawicy?

Twoja tchawica nazywana jest również tchawicą. Jest ważną częścią układu oddechowego twojego organizmu. Kiedy wdychasz powietrze przez nos lub usta, przemieszcza się ono przez krtań lub skrzynkę głosową iw dół tchawicy. Tchawica rozgałęzia się na dwie rurki, zwane oskrzelami, które dostarczają powietrze do płuc. Ponadto tchawica pozwala, aby powietrze bogate w dwutlenek węgla opuszczało ciało podczas wydechu.

Zapalenie tchawicy to infekcja tchawicy. Gdy jest wywołany przez bakterie, jest znany jako bakteryjne zapalenie tchawicy. Ten stan jest rzadki i zwykle dotyka małe dzieci. Jeśli nie jest leczony wystarczająco szybko, może prowadzić do zagrażających życiu powikłań.

Jakie są objawy bakteryjnego zapalenia tchawicy?

Jeśli u Twojego dziecka rozwinie się bakteryjne zapalenie tchawicy, prawdopodobnie stanie się to po infekcji górnych dróg oddechowych (URI), takiej jak przeziębienie. Ich początkowe objawy mogą obejmować kaszel, katar i stan podgorączkowy. Po dwóch do pięciu dniach mogą rozwinąć się więcej objawów infekcji i niedrożności dróg oddechowych. Zapalenie tchawicy objawy:
• wysoka gorączka
• głęboki ciężki kaszel
• trudności w oddychaniu
• świszczący oddech
• zaostrzenie nosa
• sinica, niebieski odcień skóry

Twoje dziecko może również rozwinąć stridor. To wysoki dźwięk, gdy oddychają. Często jest oznaką poważnej infekcji i częściowej niedrożności dróg oddechowych. To może zagrażać życiu.

Jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów, natychmiast zwróć się o pomoc lekarską.

Co powoduje bakteryjne zapalenie tchawicy?

Bakteryjne zapalenie tchawicy jest zwykle powodowane przez bakterie Staphylococcus aureus. Mogą to również powodować inne bakterie, w tym:
• Streptococcus zapalenie płuc
• Grypa hemofilna
• Moraxella catarrhalis

Większość przypadków bakteryjnego zapalenia tchawicy rozwija się po przeziębieniu lub grypie. Po URI bakterie mogą łatwiej zaatakować tchawicę Twojego dziecka. Może to spowodować infekcję, stan zapalny i szybki obrzęk. Ze względu na mały rozmiar i położenie tchawicy dziecka nawet łagodny obrzęk może szybko zablokować drogi oddechowe.

Chociaż bakteryjne zapalenie tchawicy może również dotykać dorosłych, zwykle rozwija się u nich wolniej. Jeśli go rozwinąłeś, infekcja może ustąpić sama, zanim twoje drogi oddechowe zostaną zablokowane.

Jak leczy się bakteryjne zapalenie tchawicy?

Lekarz Twojego dziecka poda mu antybiotyki, aby zabić bakterie powodujące jego infekcję. Prawdopodobnie podadzą te leki dożylnie.

Lekarz Twojego dziecka skupi się również na oczyszczeniu dróg oddechowych Twojego dziecka. Może być konieczne włożenie rurki dotchawiczej do tchawicy dziecka, aby pomóc mu oddychać. Ta procedura jest znana jako intubacja. Po umieszczeniu rurki lekarz dziecka podłączy ją do respiratora. Może to pomóc w poprawie czynności płuc Twojego dziecka podczas powrotu do zdrowia po infekcji.