Zapobieganie progresji krótkowzroczności.

Zdrowie. Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność nazywana jest również krótkowzrocznością. Oznacza to, że osoba może dobrze widzieć bliskie obiekty, ale nie widzi wyraźnie rzeczy w oddali bez okularów lub soczewek kontaktowych. Jak daleko dana osoba może zobaczyć bez okularów, zależy od tego, jak ciężka jest krótkowzroczność. Krótkowzroczność jest powszechna. Około 30% wszystkich ludzi ma krótkowzroczność. Zwykle zaczyna się w wieku szkolnym.

Co powoduje krótkowzroczność?

Lekarze nie są pewni, co powoduje krótkowzroczność. Często jest dziedziczna. Niektóre badania wykazały, że z krótkowzrocznością wiąże się przedłużone czytanie lub przebywanie w pobliżu pracy oraz zmniejszona ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu.

Czy można zapobiec krótkowzroczności?

Czy można zapobiec krótkowzroczności i nadwzroczności? W tej chwili nie ma sposobu, aby zapobiec krótkowzroczności, ale ostatnie badania wykazały, że mogą istnieć sposoby na spowolnienie jej progresji. Noszenie okularów nie wydaje się wpływać na krótkowzroczność ani jej rozwój.

Zwiększ ekspozycję na światło dzienne. Zmniejsz przedłużające się intensywne okresy blisko pracy. Użyj rozcieńczonych kropli do oczu z atropiną: Atropina 0,01% spowalnia postęp krótkowzroczności o co najmniej 50%. Atropina w wyższych stężeniach również spowalnia progresję, ale może również powodować rozszerzenie źrenic, wrażliwość na światło i niewyraźne widzenie. 0,01% roztwór atropiny powoduje minimalne rozszerzenie źrenic, brak wrażliwości na światło i brak utraty wzroku bliży w porównaniu z wyższymi dawkami. Okres leczenia w opublikowanych badaniach wynosił 2-3 lata, ale może to wymagać dłuższego czasu, ponieważ oczy wciąż rosną w wieku młodzieńczym. Upewnij się, że używasz atropiny pod nadzorem lekarza.

Ortokorekcja (OrthoK): Noszenie soczewek kontaktowych z odwróconą geometrią przez noc tymczasowo spłaszcza rogówkę i zapewnia wyraźne widzenie w ciągu dnia bez okularów lub soczewek kontaktowych. Zmniejszenie krótkowzroczności (do -6 D) można osiągnąć, ale nie jest jasne, czy efekt utrzymuje się po zatrzymaniu OrthoK. Kilka badań wykazało trwałe zmiany zgodne ze zmniejszoną krótkowzrocznością. Niestety spanie w soczewkach kontaktowych zwiększa ryzyko bakteryjnej infekcji rogówki, która może być bardzo poważna i powodować blizny oraz trwałe zaburzenia widzenia.

Jak leczy się krótkowzroczność?

W zależności od wieku dziecka i nasilenia krótkowzroczności okulary są zwykle pierwszym zabiegiem. Małe dzieci zazwyczaj dobrze radzą sobie z krótkowzrocznością i najczęściej nie potrzebują okularów, ponieważ większość ich świata jest na wyciągnięcie ręki. W wieku szkolnym widzenie na odległość staje się ważniejsze, a krótkowzroczność staje się bardziej upośledzająca. Dzieci z krótkowzrocznością często noszą okulary tylko do czytania tablicy i zdejmują je podczas czytania książek lub zabawy. To jest wporządku. Krótkowzroczność zwykle wzrasta w późnych latach nastoletnich, a okulary często stają się bardziej potrzebne, gdy dziecko się starzeje.

A co z soczewkami kontaktowymi?

Gdy dziecko nosi okulary przez większość czasu, rozsądną opcją są soczewki kontaktowe. Wymagają motywacji ze strony rodzica i dziecka. Nie ma magicznego wieku, w którym kontakty stają się „OK”. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy dziecko jest wystarczająco duże, aby pamiętać o szczotkowaniu zębów co noc bez przypominania i czyścić pokój bez polecenia, prawdopodobnie jest wystarczająco odpowiedzialne za opiekę nad soczewkami kontaktowymi. Zwykle jest to około 12 roku życia.

Kontakty wymagają osobnych spotkań na przymiarki i zajęcia dydaktyczne. Receptę na okulary można wykorzystać do określenia mocy soczewek, ale wymagane są dodatkowe pomiary. Chirurgia refrakcyjna nie jest zalecana w przypadku łagodnej do umiarkowanej krótkowzroczności u dzieci poniżej 18 roku życia, ponieważ oczy wciąż rosną. Chirurgia refrakcyjna jest odpowiednia tylko u dzieci, gdy jedno lub oba oczy mają poważną krótkowzroczność, a dziecko nie może lub nie będzie nosić okularów z powodu silnej awersji dotykowej.