Jak prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie na redukcji

Jeżeli regularnie uczęszczamy na siłownię, takie pojęcia jak redukcja i masa nie powinny być dla nas obce, jednak dziś szerzej omówimy redukcję.

Kiedy przejść na redukcję?

W najprostszy sposób tłumacząc redukcja to zwyczajnie utrata tkanki tłuszczowej, sytuacja wygląda tak, że jeśli mężczyzna ma więcej niż 90cm obwodu w pasie, a kobieta 85cm obwodu w pasie NIE ROBI masy, tylko przechodzi właśnie na redukcję.
W przypadku kiedy widzimy, że poziom tłuszczu w naszym organizmie jest zbyt wysoki, należy przejść na redukcję, dopiero wtedy zacząć “masę”.
Warto wiedzieć, że im do skrajniejszej redukcji będziemy doprowadzać, tym nasze efekty sylwetkowe będą lepsze.
W redukcji ważna jest dieta, oraz deficyt kaloryczny, jednak aby nasz deficyt kaloryczny się zgadzał, musimy znać nasze dziennie zapotrzebowanie kaloryczne, jednak jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne na redukcji ?
Możemy to zrobić na dwa sposoby, pierwszy z nich:
Obliczyć w kalkulatorze kalorycznym, który znajdziemy bez problemu w Internecie i tam uzupełniamy tabelkę (płeć, wiek, wzrost, waga) oraz nasz cel – masa/redukcja.
Oraz istnieje drugi sposób, czyli możemy sami to obliczyć, w przypadku kobiet:
BMR = 665 + (9,6 x waga w kg) + (1,8 x wysokość w cm) – (4,7 x wiek w latach) x PAL
W przypadku mężczyzn:
BMR = 66 + (13,7 x waga w kg) + (5 x wysokość w cm) – (6,8 x wiek w latach) x PAL
BMR – Basal Metaabolic Rate (tłumacząc) – Podstawowa przemiana materii.

Ile powinna trwać redukcja?

Redukcja powinna trwać między 12-16 tygodni.
Jednak od czego jest to zależne?
Z pewnością czas naszej redukcji będzie zależał od tego ile mamy tłuszczu do pozbycia się, istnieje tabelka gdzie możemy wszystko sprawdzić – https://biohaker.pl/2018/08/26/jaki-poziom-tkanki-tluszczowej-jest-dobry/
Jeśli nasza tkanka tłuszczowa wynosi około 25% redukcja zajmie nam w przybliżeniu 12-13 tygodni, natomiast jeśli wynosi ona od 35%-40% będzie to oscylować właśnie w okolicach tych 16 tygodni.

Po tym czasie zaleca się wprowadzenie przynajmniej miesięcznego okresu o zwiększonej kaloryczności.
Jest to kilka prostych zasad, między innymi jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne na redukcji, oraz kilka potrzebnych informacji aby nasza redukcja była skuteczna, jeśli jednak potrzebujemy więcej informacji możemy poczytać blogi tematyczne, czy też poszukać informacji na YouTube, lub odwiedzić grupki na Facebook ‘u na którym ludzie wymieniają się informacjami na takie tematy, możemy wdać się w dyskusję bądź za pomocą postu poprosić o pomoc.