Refluks żołądkowo-przełykowy: przyczyny, objawy i domowe sposoby łagodzenia dolegliwości.

Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba charakteryzująca się nieprawidłowym refluksem lub podnoszeniem się treści żołądkowej z żołądka do przełyku, co skutkuje przewlekłymi objawami i uszkodzeniem błony śluzowej. Dzieje się tak, gdy zwieracz przełyku nie zostaje szczelnie zamknięty po spożyciu pokarmu lub płynu i te rozleją się do krtani i gardła zamiast do żołądka.

Przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego.

Refluks żołądkowo-przełykowy jest często spowodowany tymczasowymi lub trwałymi zmianami w wyściółce, która oddziela przełyk od żołądka. Niedomykanie dolnego zwieracza przełyku lub jego chwilowa relaksacja jest związana z przepukliną rozworu przełykowego i powoduje silny refluks żołądkowo-przełykowy. U dorosłych najczęstszym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest ostre uczucie zgagi spowodowane zaleganiem kwasu w przełyku. Bolesne uczucie utrzymuje się w okolicy mostka. Innym częstym objawem refluksu żołądkowego jest zapalenie błony śluzowej przełyku. Powoduje to jednocześnie trudności w połykaniu i przewlekłe bóle w klatce piersiowej. Przyczyną refluksu żołądkowo-przełykowego u niemowląt i dzieci jest ich nierozwinięty układ pokarmowy, dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie rozwoju choroby jest podjęcie natychmiastowego i szybkiego leczenia.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego.

Czasami refluks żołądkowo-przełykowy charakteryzuje się również szybkim kaszlem, uporczywymi bólami uszu, zapaleniem zatok, chrypką lub nawet całkowitą zmianą głosu. Jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy, powinieneś natychmiast udać się do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia. Nie bagatelizuj problemu, ponieważ ciężki refluks może prowadzić do powstania zwężenia lub owrzodzeń w przełyku. Często osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy mogą odczuwać kwaśny lub słony smak za gardłem.

Do mniej powszechnych objawów refluksu żołądkowego należą:

  • ból w klatce piersiowej,
  • przełykanie,
  • nieprzyjemny zapach z ust lub nieświeży oddech,
  • powtarzające się chrząkanie i nadmierne wydzielanie śliny.

Środki zapewniające natychmiastową ulgę.

Aby zapewnić natychmiastową ulgę dorosłym w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, możesz wypróbować kilka domowych środków. Może pomóc napicie się herbaty zmieszanej z anyżem, miętą pieprzową, miodem i lawendą. Mieszankę powinno się spożywać rano i wieczorem, za każdym razem po 250 g. Poniżej znajduje się krótki opis innych domowych sposobów na zapewnienie natychmiastowej ulgi przy refluksie żołądkowo-przełykowym.

  1. Spożywaj enzymy trawienne, np. zawierające betaninę buraki.
  2. Enzymy trawienne papai, które zawierają papainę, są również doskonym środkiem stosowanym do trawienia białek.
  3. Spożywaj ananasy, ponieważ wspomagają trawienie, skutecznie zmniejszają kwasowość i wspomagają gojenie się ran.
  4. Używaj cynamonu, np w kojtajlach owocowych. Koktajle na bazie wody to świetny, lekkostrawny posiłek. Dodaj do nich dowolne nasiona (np. Siemię lniane, słonecznik, nasiona chia) aby zwiększyć ilość zbawiennego błonnika i ilość wartości odżywczych.
  5. Jedz organiczne, suszone grejpfruty, aby zaradzić nadmiernemu refluksowi żołądkowo-przełykowemu.
  6. Jedz sałatę rzymską, która pomoże wyeliminować refluks żołądkowy lub ciężką zgagę.
  7. Spożywaj mieszankę gałki muszkatołowej, buzdyganka i wiązu śliskiego by zmniejszyć niestrawność, zgagę, refluks żołądkowo-przełykowy, wzdęcia, wymioty i ciężką zgagę.
  8. Zmniejsz ilość mięsa w diecie, gdyż jego strawienie wymaga dużej ilości kwasu. Dużo zdrowszym wyborem będą lekkostrawne rośliny strączkowe, jak fasola, soczewica lub ciecierzyca
  9. Często spożywaj warzywa o odczynie zasadowym- ogórek, kalafior, brokuły, wszystkie warzywa liściaste. Skutecznie wylecz refluks żołądkowo-przełykowy, aby zmniejszyć dalsze komplikacje w żołądku. Skontaktuj się z lekarz -em przed zastosowaniem porad dotyczących zdrowia.