Kalkulator prawidłowej wagi – co to jest i do czego może się przydać?

O prawidłową wagę warto dbać i to przynajmniej z kilku powodów. Kobiety przeważnie troszczą się o zgrabną sylwetkę, bo chcą dobrze wyglądać. Panowie zresztą podobnie, tylko oni, nie tylko zwracają uwagę na niską wagę, co na odpowiednio rozbudowaną muskulaturę. Prawidłowa waga człowieka jest istotna bez względu na płeć czy na wiek. Zaburzenia wagi mogą okazać się tak samo groźne u małego dziecka, jak i u osoby starszej. Co to jest kalkulator prawidłowej wagi i dlaczego warto z niego korzystać?

Zaburzenia odżywiania – co to takiego i do czego mogą doprowadzić? Dieta

Zaburzenia związane z odżywianiem, to problem, który coraz częściej występuje w społeczeństwie. Można spotkać się z dwiema skrajnymi sytuacjami. Pierwsza z nich, to skrajne wychudzenie, które powstaje najczęściej w wyniku głodówek. Drugi problem to nadwaga przeradzająca się w chorobliwą otyłość. W tym przypadku głównym winowajcą staje się niepohamowany apetyt. Chcąc zadbać o prawidłową wagę, warto wprowadzić pewne nawyki do swojej codzienności – zdrowe jedzenie, higienę snu oraz aktywność fizyczną. Skąd jednak wiedzieć, jaka waga będzie w naszym przypadku prawidłowa? Odpowiedź na to pytanie da kalkulator prawidłowej wagi.

Kalkulator BMI – co to takiego?

To, czy Twoja waga jest prawidłowa, czy może występują jakieś odstępstwa od normy, możesz sprawdzić całkowicie samodzielnie i co ważne – zupełnie za darmo. Potrzebne będzie Ci proste narzędzie – kalkulator BMI, który dostępny jest w sieci. Wystarczy, że we wskazane pola wpiszesz podstawowe informacje na swój temat – tj. płeć, wzrost i wagę, a dowiesz się, jaki masz wskaźnik BMI. Możesz też obliczyć to samodzielnie na podstawie równiania – wystarczy podzielić masę ciała (wyrażoną w kilogramach) przez wzrost (wyrażony w metrach). Otrzymany wynik wymaga interpetacji – z tabeli można odczytać wartość wraz z komentarzem informującym o tym, czy BMI jest prawidłowy. Waga prawidłowa jest wówczas, gdy wskaźnik BMI mieści się w przedziale 18,5-24,9. Jeżeli jest mniejszy lub większy – warto skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem.