O czym warto pamiętać podczas wybierania i przyjmowania suplementów diety?

Suplementy zyskały złą sławę głównie z tego powodu, że ludzie po prostu zaczęli korzystać z nich w nieodpowiedni i niezalecany sposób. Przede wszystkim są one brane w nadmiernych ilościach i to często bez szczególnego powodu, a tylko ze względu na ich popularność albo to, że akurat wypromował je jakiś znany influencer, za którym mogą podążać głównie ludzie młodzi. Niektórzy traktują je niczym cukierki, w których występuje jakaś minimalna dawka super zdrowych witamin, podczas gdy tak naprawdę składy suplementów diety nie muszą wcale odbiegać od składu “normalnych” leków. Niektóre suplementy na potencję działają tak samo dobrze jak środki na potencję przepisywane na receptę przez lekarzy, dlatego też nawet takie produkty z drogerii i zwykłych supermarketów oraz sklepów ze zdrową żywnością potrafią w znaczący (i pozytywny) sposób oddziaływać na organizm.

Po co bierzemy suplementy?

Na pewno nie powinno się jednak brać suplementów diety wyłącznie w celach profilaktycznych. One nie służą do zapobiegania pewnym niedoborom, a mają je jedynie uzupełniać, czyli mają radzić sobie z tymi problemami, które już wystąpiły i z którymi ktoś się zmaga. Suplementy diety nie chronią przed chorobami. Mogą oczywiście wzmocnić organizm i dzięki temu zwiększyć szansę na niezłapanie jakiegoś wirusa, ale nie są wcale gwarancją doskonałego zdrowia i rewelacyjnie funkcjonującego układu immunologicznego, jak to się niektórym wydaje. Suplementy na sen również nie zrekompensują nadmiernej pracy i ciągłego niedosypiania, dlatego zawsze najpierw trzeba zadbać o pewne podstawy, a dopiero potem, w ramach polepszenia efektów, wzbogacić swoje działania odpowiednią suplementacją.

Chcąc skorzystać na jakiejkolwiek suplementacji, trzeba też najpierw dowiedzieć się, czego się tak naprawdę potrzebuje. Wykonanie podstawowych badań to niezbędny krok do lepszego zapoznania się ze stanem własnego zdrowia, a także regularna obserwacja swojego ciała i psychiki. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników badań i samodzielnej analizy można zacząć dobierać do siebie suplementy diety, by z ich pomocą wprowadzić do organizmu to, czego w tym organizmie rzeczywiście brakuje. Dla niektórych będą to suplementy na porost włosów, a dla innych multiwitaminowe preparaty na odporność. Na pewno nie należy natomiast łykać tego, co modne, popularne lub… tanie. Nie dość, że takie działanie nie ma większego sensu, to jeszcze do tego potrafi okazać się szkodliwe.

Jak się odpowiednio suplementować?

Mało kto przyjmuje do wiadomości, a jednak warto by było to zrobić, że nieodpowiednia suplementacja naprawdę potrafi okazać się szkodliwa dla organizmu. Nawet taki produkt, który teoretycznie zawiera same proste witaminy i jakieś substancje mineralne, może przesadnie nasycić organizm pewnymi występującymi w nim substancjami, co zawsze zakończy się wywołaniem pewnych skutków ubocznych.