- Zalety i wady wybielania zębów w domu vs. w gabinecie
- Jak Przebiega Proces Zakładania Aparatu Ortodontycznego?
- Odkryj magię czytania najmłodszym i poznaj sztukę wychowania pupila z wyjątkowymi książkami na Matfel.pl
- Ile kosztuje profesjonalne wyczyszczenie skórzanych butów?
- Wybór idealnej maty do ćwiczeń – jak znaleźć najlepszą opcję dla siebie?
Osłony termiczne
Wszelkiego rodzaju osłony cieplne, nazywane również osłonami termicznymi, są niezbędnym wyposażeniem każdego samochodu. Bez ich użycia podzespoły takie jak zbiornik paliwa, skrzynia biegów, podwozie, układ wydechowy czy też elementy nadwozia mogą szybko ulec przegrzaniu, a w rezultacie nawet spaleniu. Zasada działania samochodu, a w szczególności jego jednostki napędowej, polega na generowaniu ekstremalnie wysokich temperatur. Układ wydechowy, w którym nie zostały zamieszczone odpowiednie osłony termiczne, szybko może ulec zniszczeniu przez działanie gorących spalin.
Układ wydechowy musi być więc odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wysokich temperatur, a używane do tego celu osłony termiczne wykonane są z odpornej na ciepło cienkiej blachy, najczęściej z aluminium. Wychładzanie tłumika w aucie to nie jedyne zadanie osłony cieplnej – służy ona przede wszystkim jako ochrona podłogi auta przed wysoką temperaturą. Tego typu zabezpieczenie chroni nie tylko przed ciepłem, ale także przed negatywnym działaniem wody, błota oraz soli używanej na drogach. Dlatego tak ważne jest, aby stosować tego typu zabezpieczenia w autach, którymi jeździmy w terenie i ich podwozie jest szczególnie narażone na uszkodzenia poprzez ciała stałe na podłożu oraz wilgoć na drodze. Lepiej, aby uszkodzeniu uległa osłona, niż fabrycznie wykonane podwozie samochodu. Wszystkie te czynniki powodują, iż osłony dość szybko ulegają korozji, a z czasem całkowitemu zniszczeniu. Należy więc regularnie sprawdzać ich stan i wymieniać ten element na nowy.
Najbardziej jednak zagrożonym przez wpływ wysokiej temperatury elementem samochodu jest oczywiście jego silnik. Spaliny osiągają w nim temperaturę nawet powyżej 1000 stopni! Dlatego tak niezmiernie ważne jest, by stosować osłony termiczne całego układu wydechowego samochodu. Dwuwarstwowe osłony wykonane są ze stalowej blachy o grubości 0,15 mm a także z umieszczonej poniżej maty silikatowej. Takie połączenie materiałów różnego typu pozwala na skuteczne ograniczenie nagrzewania się elementów zlokalizowanych w najbliższym sąsiedztwie układu wydechowego. Są to przede wszystkim znajdujące się w komorze silnika gumowe węże, uszczelki, podkładki a także inne elementy wykonane z tworzyw sztucznych, które nie są zbyt odporne na wysokie temperatury. Powszechne w użytku bandaże termoizolujące, jednakże skuteczniejsze w działaniu i pewniejsze są specjalne osłony cieplne, gdyż dodatkowo chronią przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, sól czy też uszkodzenia mechaniczne.
Osłony pj są często używane do izolacji termicznej wszelkiego rodzaju kabli, węży oraz lin. Mają one postać rękawa i są niezwykle odporne na temperaturę, płomień, ścieranie, oleje a także większość spotykanych w przemyśle chemikaliów. Służą do osłony instalacji parowych, stosowane są w hutach szkła, stalowniach i odlewniach. Ich wyjątkowa odporność na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć sprawia, że świetnie sprawdzają się w urządzeniach stosowanych na zewnątrz. Osłony pj mają możliwość stosowania na rzep, dzięki czemu mogą być instalowane w prosty sposób bez konieczności demontażu urządzenia, rozłączania rur czy okablowania.