Tradycyjne zwyczaje wielkanocne w Polsce

Święta wielkanocne są przepełnione ludowymi zwyczajami. Malowanie pisanek, przygotowywanie wielkanocnych palm, święcenie pokarmów, oblewanie się wodą to tradycyjne polskie rytuały. Niektóre z nich wywodzą się nawet z XIV wieku. Do takich zwyczajów należy też wspólne rodzinne sprzątanie całego domu, które ma również wymiar symboliczny. Co przygotować na święta wielkanocne i jak podtrzymywać tradycyjne polskie zwyczaje?

Malowanie jajek

Zgodnie z tradycją powinno malować się tzw. wydmuszki, czyli skorupki jajek, których zawartość została wcześniej wydmuchana przez małą dziurkę zrobioną igłą. Ze względu na wygodę zastąpiono jednak wydmuszki gotowanymi jajkami. Warto jednak pamiętać o tradycyjnym sposobie, a może nawet próbować go kontynuować. Obecnie pisanki malujemy przy użyciu różnokolorowych barwników spożywczych. Natomiast jeszcze nie tak dawno temu, wielkanocne jajka gotowano w łupinach z cebuli z dodatkiem octu. Pozwalało to na równomierne zabarwienie skorupki jajka na brązowy kolor. Dopiero w ten sposób przygotowane jajka, ozdabiano w różnego rodzaju wzory.

Palmy wielkanocne

W dzisiejszych czasach mamy szeroki wybór gotowych palm wielkanocnych. Zgodnie z tradycją, taka palma powinna być jednak wykonana samodzielnie. Palmy przygotowuje się na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. To z tego miejsca pochodzi tradycja przygotowywania palm. W Polsce kontynuuje się ją już od XI wieku. Nasze tradycyjne palmy przygotowuje się z wierzby, która jest też symbolem zmartwychwstania. W różnych regionach Polski, wykorzystywano do tego jednak różnego rodzaju gałązki np. świerk, jodłę, leszczynę, wrzos, bukszpan, a nawet borówkę.

Koszyczek wielkanocny czyli święcenie pokarmów

Zwyczaj święcenia pokarmów ma korzenie całkowicie pogańskie. Został jednak przyjęty i kontynuowany na gruncie religii chrześcijańskiej. Dawniej święcono wszystkie pokarmy przygotowywane na święta wielkanocne. Często rozkładano je na białych materiałach przed domostwami, żeby ksiądz, który przejeżdżał przez daną miejscowość mógł je poświęcić. Koszyczek wielkanocny jest pewnym symbolem tamtych zwyczajów. Wkładamy do niego chleb, jajka, wędliny, baranka z masła czy kawałek ciasta.

Świąteczne śniadanie – co przygotować na święta wielkanocne żeby uczcić je zgodnie z tradycją?

Śniadanie wielkanocne to nietypowy posiłek, który z racji na pojawiające się potrawy bardziej przypomina nam wytrawny obiad. Tradycyjny wielkanocny stół jest bardzo bogaty w najróżniejsze potrawy. Powinien zatem pojawić się na nim m.in. domowej roboty żurek na zakwasie, gotowany na mięsie i białej kiełbasie. Biała kiełbasa zresztą, sama w sobie jest tradycyjnym daniem wielkanocnym. Powinna więc pojawić się również niezależnie od żurku, w formie gotowanej lub pieczonej. Wszelkiego rodzaju domowe pasztety mięsne (obecnie często zastępowane wegetariańskimi wersjami) są równie wskazane. Kolejna niezastąpiona pozycja to faszerowane jajka. Jako farsz mogą nam tu posłużyć pieczarki, łosoś, tuńczyk, ser, cebula czy zielenina. Kolejny niemalże obowiązkowy punkt to pieczony schab ze śliwką podawany na zimno. Zamiast śliwki, w niektórych regionach Polski używa się moreli lub żurawiny. W wielu domach podstawą wielkanocnego śniadania jest jednak sałatka jarzynowa z jajkiem i majonezem. Poza tym na wielkanocnym stole powinna pojawić się specjalna babka wielkanocna oraz tradycyjny mazurek na kruchym cieście.