Bezsenność u osób starszych- powszechny problem i mało powszechne rozwiązania

Eksperci twierdzą, że starsi ludzie często mają trudności z zasypianiem w nocy. Jest to duży problem z jakością życia, ponieważ wbrew powszechnemu przekonaniu osoby starsze potrzebują mniej więcej takiej samej ilości snu jak młodsi dorośli. Według starszego pracownika naukowego, dr Harrisona Blooma z Międzynarodowego Centrum Długowieczności, problemy ze snem wraz z zaburzeniami snu nie są nieodłączną częścią starzenia się.

W badaniu opublikowanym niedawno w American Journal of Medicine naukowcy odkryli, że ponad połowa starszych Amerykanów ma problemy z zasypianiem, i dobrym jakościowo snem, którego potrzebują. Dr Julie Gammack, adiunkt medycyny na Wydziale Medycyny Geriatrycznej na Uniwersytecie St. Louis, a także autorka badania, powiedziała, że ​​starsi ludzie mają tendencję do „fragmentacji snu”, co oznacza, że ​​częściej budzą się w nocy. Dodała również, że starsi ludzie wydają się mieć mniej snu „REM”- a jest to typ snu, podczas którego występuje głęboka regeneracja mózgu. Nie jest jasne, jaką konkretną rolę te naturalnie zachodzące zmiany we wzorcach snu mają na jakość życia danej osoby, ale ważne jest to, że według dr Bloom ludzie starsi często mają rzeczywiste zaburzenia snu i można z tym walczyć. Zgodnie z tym, eksperci twierdzą, że zwykle jest więcej niż jedna przyczyna.

Profesor psychiatrii i nauk behawioralnych oraz zastępca dyrektora Northwest Geriatric Education Center na Uniwersytecie Waszyngtońskim, Michael Vitiello, powiedział, że zaburzenia snu u osób starszych są zwykle związane z ostrymi i przewlekłymi chorobami, w tym określonymi zaburzeniami snu, takimi jak bezdech senny i zespół niespokojnych nóg, które pojawiają się częściej w starszych populacjach. Wraz z wiekiem ludzie zwykle rozwijają więcej chorób i cierpią na bóle. Gammack zauważył, że te rzeczy mogą zakłócać sen, więc to, co mogą postrzegać jako zaburzenie snu, może w rzeczywistości mieć związek z niektórymi innymi schorzeniami. Bloom dodał również, że przyjmowanie wielu leków, tak jak robi to większość starszych osób, może również prowadzić do zmęczenia. Innym dużym problemem, zauważa Bloom, byłaby depresja i lęk, ponieważ te stany są często związane z problemami ze snem. Jednak pomimo występowania problemów ze snem u osób starszych, wielu pacjentów nie otrzymuje potrzebnej pomocy.

Według Vitiello, przeciętny lekarz otrzymuje jedynie niewielkie przeszkolenie w zakresie zaburzeń snu i zwykle nie przeprowadza rutynowego badania pod kątem tych zaburzeń. Może to być spowodowane brakiem czasu lub wiedzy lub przekonaniem, że niewiele można zrobić, aby poprawić jakość snu. W rezultacie zaburzenia snu, takie jak bezsenność, zespół niespokojnych nóg, bezdech senny i zaburzenia rytmu dobowego pozostają niezdiagnozowane i nieleczone. Aby rozwiązać ten problem, organizacja zajmująca się starzeniem się, geriatrią i snem opracowuje obecnie wytyczne mające na celu promowanie profilaktyki, diagnozowania i leczenia problemów ze snem u osób starszych. Według Bloom, powodem, dla którego są oni zaniepokojeni tym problemem, poza głównym problemem związanym z jakością życia i zmęczeniem, jest to, że zaburzenia snu są związane z nadciśnieniem, cukrzycą, chorobami płuc, chorobami serca, depresją i lękiem. Nie ustalono jeszcze związku przyczynowo-skutkowego między zaburzeniami snu a tymi przewlekłymi schorzeniami, ale Bloom sugeruje, że przyczyniają się one do siebie nawzajem. Warto więc przynajmniej spróbować następujących sposobów, by leczyć nie tylko problemy ze snem, ale także całe ciało, co przełoży się też na poprawę snu:

  • Duże ilości oliwy z oliwek extra virgin zamiast tłuszczów zwierzęcych w diecie- oliwa dzięki kwasom omega-9, które budują neurony, może zwiększać ilość receptorów (np serotoniny) w mózgu. Serotonina reguluje nie tylko nastrój, ale i zasypianie.
  • Dieta przeciwzapalna oparta na dużej ilości owoców- stany zapalne powodują większość chorób. Ogranicz je, a przynajmniej zmniejszysz dolegliwości.
  • Medytacja- zwiększa poziom, czyli uspokajającego neuroprzekaźnika.
  • Post przerywany (dieta IF) podobnie jak oliwa- może zwiększyć ilość receptorów. Stoi za tym jednak inny mechanizm- post zwiększa bowiem ilość BDNF- czyli czynnika wzrostu nerwów.

Zwieńczeniem starań o lepszy sen seniora mogą być także wczasy zdrowotne. Idealnym miejscem do takiego wypoczynku będzie np. sanatorium busko zdrój.

Artykuł nie stanowi porady medycznej, a przed zastosowaniem zawartych w nim porad należy skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że będą bezpieczne dla Ciebie.