Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży?

Istnieje wiele objawów związanych z ciążą, ale niektóre kobiety mogą przejść przez ten okres bez większych komplikacji. U innych natomiast występują takie objawy, jak zawroty głowy, wymioty, skurcze lub zgaga. Nie jest tajemnicą, że ciąża to czas, który może powodować u kobiet wiele stresu i niepokoju. Należy jednak dodać do tego objawy choroby, które sprawiają, że jest ona bardziej podatna na zagrożenia. Dlatego musimy wiedzieć, co robić, aby zminimalizować skutki tych objawów, a zwłaszcza zgagi.

Co powoduje zgagę w ciąży?

Proces, który zachodzi w łonie przyszłej matki, powoduje nie tylko zmiany w jej fizjonomii. Istnieją również zmiany wewnętrzne, które nie są zauważalne, takie jak wydzielanie hormonów. Działają one na zastawkę, która utrzymuje żołądek w pozycji zamkniętej, umożliwiając jej otwarcie i wydostanie się kwasu żołądkowego. Kwas ten unosi się w górę przełyku, który jest przewodem przenoszącym pokarm z gardła do żołądka. W związku z tym należy wyjaśnić, że zgaga nie występuje w żołądku, lecz w przełyku. Z tego powodu odczuwane jest pieczenie w gardle i klatce piersiowej, które czasami prowadzi do stanu znanego jako refluks żołądkowo-przełykowy.

Jak zgaga wpływa na kobiety w ciąży?

Zgaga jest bardzo częstym objawem, podobnie jak zawroty głowy czy wymioty, i dotyka zdecydowanej większości kobiet spodziewających się dziecka. Może to być jednak spowodowane nie tylko wpływem hormonów na zastawkę żołądka. Jest on również często uwypuklany w ostatnich miesiącach ciąży, kiedy brzuch jest uciskany przez macicę. Jest to spowodowane wzrostem dziecka w łonie matki, który zwykle następuje w ostatnim trymestrze ciąży. Jest to zazwyczaj objaw występujący razem z zaparciami, z którymi również trzeba sobie radzić. Problem zgagi może jednak wystąpić także u kobiet w ciąży, ze względu na zmiany zachodzące w układzie pokarmowym, który ma tendencję do wolniejszego poruszania się. W ten sposób kwasy zawarte w żołądku mogą przedostać się do przełyku, powodując znane i straszne objawy u kobiet.

Wskazówki dotyczące radzenia sobie ze zgagą w ciąży.

Kobiety mogą czuć się bezbronne i nie wiedzieć, jak radzić sobie ze zgagą. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest zapobieganie temu zjawisku, ale kiedy już wystąpią objawy, można się nimi zająć. Należy jednak pamiętać, że samo leczenie nie jest zalecane i w takim przypadku zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Unikaj kwaśnych pokarmów.

Chociaż wiemy już, że procesy wewnętrzne zachodzące u kobiet mogą powodować zgagę. Może być również spowodowana spożywaniem niektórych pokarmów, zwłaszcza tych, które zawierają dużo kwasów. Na przykład owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, cytryny, grejpfruty i limonki. Zaleca się jednak również unikanie w miarę możliwości spożywania tłustych, pikantnych i ostrych potraw. Również napoje gazowane, podobnie jak kofeina, mogą mieć w tym przypadku działanie odwrotne do zamierzonego. Zaleca się również, aby nie spożywać posiłków co najmniej trzy godziny przed pójściem spać.

Spożywanie orzechów, jeśli to możliwe, lub przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza.

Orzechy to kolejny doskonały sposób na zapobieganie zgadze lub jej łagodzenie, podobnie jak jedzenie warzyw i owoców. Jeśli jednak uważasz, że żadne z tych zaleceń nie stanowi skutecznego rozwiązania problemu zgagi. W takim przypadku należy udać się do lekarza w celu uzyskania recepty na leki. Pamiętaj, że przechodzisz przez delikatny proces, jakim jest ciąża, i nie możesz przyjmować żadnych leków bez zalecenia lekarz -a. Nawet jeśli jest to dobrze znany lek zobojętniający, może on wywołać skutki uboczne dla ciąży lub płodu. W związku z tym zaleca się, aby pacjentka zgłosiła się do lekarza w celu uzyskania leku zobojętniającego kwas solny.