- Zalety i wady wybielania zębów w domu vs. w gabinecie
- Jak Przebiega Proces Zakładania Aparatu Ortodontycznego?
- Odkryj magię czytania najmłodszym i poznaj sztukę wychowania pupila z wyjątkowymi książkami na Matfel.pl
- Ile kosztuje profesjonalne wyczyszczenie skórzanych butów?
- Wybór idealnej maty do ćwiczeń – jak znaleźć najlepszą opcję dla siebie?
Masaż dla sportowców
Czym jest masaż dla sportowców?
Masaż sportowy ma na celu pomoc w korygowaniu problemów z tkankami miękkimi i nierównowagi spowodowanych powtarzalną i forsowną aktywnością fizyczną z urazem lub bez. Tkanki miękkie obejmują skórę, mięśnie, ścięgna czy więzadła. Masaż a sport:
Celem wszystkich masaży sportowych jest maksymalizacja wyników sportowych. Sportowcy z różnych dyscyplin sportowych skupią masaż na różnych partiach ciała. Warunki, które ogólnie dobrze reagują na masaż jako terapię uzupełniającą, obejmują: ból i sztywność mięśni, wysiłek mięśniowy, obrzęk (opuchliznę), ból mięśni, skręcenia mięśni, napięcie mięśni, zapalenie ścięgien. Masaż może pomóc w tych schorzeniach, ale nigdy nie powinien być stosowany jako substytut wykwalifikowanej opieki medycznej. Masaż sportowy jest stosowany przed sportowych stymulowanie, rozgrzać i przygotować mięśnie. Z drugiej strony, po sporcie wykonuje się również masaże w celu rozluźnienia napiętych mięśni i złagodzenia bólu oraz rozluźnienia mięśni.
Techniki masażu sportowego
Te techniki masażu sportowego powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych masażystów. We wstępnych zawodach sportowych masaż głównie wykorzystuje wzmacniające techniki masażu, który stymuluje napięcie mięśni. Do masażu stosuje się manewry, takie jak ugniatanie. Regeneracje po sporcie wykorzystuje się głównie uspokajające techniki masażu.
Jako główne cele:
Zwiększona reaktywność mięśni. Zwiększa krążenie i temperaturę mięśni, przygotowując włókna do prawidłowego skurczu. Im lepszy przepływ krwi i temperatura mięśnia, tym większa jego zdolność do optymalnego wykonywania swojej funkcji. Zapewnia większą elastyczność mięśnia. Likwiduje ewentualne zrosty mięśniowo-powięziowe, które powodują ograniczenia w ruchach i ograniczają ich wydolność.
W przeciwieństwie do tradycyjnego masażu leczniczego, masaż sportowy skupia się wyłącznie na aspektach fizjologicznych, które mogą wystąpić w kontekście aktywności fizycznej lub uprawiania sportu, dlatego nie trzeba angażować się w rywalizację, aby móc skorzystać z tego rodzaju masażu.
Korzyści z masażu sportowego
Jeśli ćwiczysz ciągły intensywny trening, ta terapia będzie twoim najlepszym sprzymierzeńcem zapewniającym optymalną regenerację, a tym samym wyższą wydajność, a jednocześnie pomaga uniknąć możliwych kontuzji, które mogą wystąpić podczas aktywności i które często pozostawiają Cię poza grą na jakiś czas.
Dzięki masażowi sportowemu otrzymujesz następujące korzyści:
Krążenie krwi jest zoptymalizowane, co sprzyja eliminacji nagromadzonego kwasu mlekowego i dobrej regeneracji mięśni poprzez wysyłanie większej ilości składników odżywczych do dotkniętego obszaru
Zmniejsza nadmierne napięcie powięziowe, a tym samym poprawia pracę mięśni, unikając pogłębiania jakichkolwiek nierównowag lub generowania nowych.
Ponadto redukuje stres fizjologiczny wywołany bólem lub słabą biomechaniką struktury, ponieważ sam masaż uwalnia substancje, które korzystnie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy w jego działaniu regulującym biochemię organizmu.