Jak zostać aktywną rodziną?

Aktywność fizyczna ma wiele zalet. Pozwala nie tylko utrzymać prawidłową wagę, ale również poprawia funkcjonowanie całego organizmu. W obecnych czasach dzieci chętniej spędzają czas wolny na wpatrywaniu się w ekran tabletu czy smartfona, niż na zabawie na świeżym powietrzu. To, czy nasze dzieci będą lubiły aktywność fizyczną zależy w dużej mierze od tego, czy rodzice zarażą dzieci miłością do ruchu. Podpowiadamy jak zostać aktywną rodziną.

Wspólne podróże, uprawianie sportu, czy po prostu odkrywanie świata, sprawia, że poprawiają się relacje w rodzinie. Członkowie takiej rodziny są bardziej optymistyczni i szczęśliwsi.Wspólnie spędzony czas doskonale wpływa na relacje między rodzicami i dziećmi. Systematyczna wspólna aktywność zbliża członków rodziny i pozytywnie nakręca ich do działania. Taka forma wspólnego spędzania czasu buduje bliskość i zaufanie. Dzięki tego od malutkiego dbamy o rozwój fizyczny i wspólnie spędzone chwile bez telewizora i komputera.

Jak zostać aktywną rodziną?

Aktywność fizyczna ma wiele zalet. Uczy między innymi systematyczności, dyscypliny. Wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Sport wpływa na zapobieganie wadom postawy, chroni przed otyłością, także wpływa na poprawę humoru u dziecka, dodaje mu też pewności siebie. Wspólne wyprawy do lasu, wycieczki w góry, chodzenie na basen czy jazda na rowerze sprawiają, że dziecko ufa swoim rodzicom, czuje się przez nie kochane i doceniane.

Bycie aktywną rodziną nie jest trudne. Wymaga jedynie trochę chęci ze strony rodziców. Nie trzeba od razu biegać z dzieckiem czy wyjeżdżać daleko od domu. Wystarczy, że zaplanujemy wycieczkę rowerową w weekend czy wspólną wizytę na basenie. Małymi kroczkami możemy zbudować w dziecku chęć spędzania czasu aktywnie.Można wybrać się na spacer do lasu, by wspólnie odkrywać piękno przyrody, które mamy w zasięgu ręki. Aby zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, należy pokazać dziecku, jak wiele frajdy daje ruch. Spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu, wpływa na zdrowie dziecka, jak również buduje silne więzi z rodzicami i tworzy wspomnienia, które dziecko chowa w sercu przez lata. Maluchy szybko się nudzą, dlatego warto wymyślać przy okazji rozmaite zabawy i gry – po to, aby ruch nie kojarzył się dziecku z monotonią.

Chcąc budować w dziecku zamiłowanie do sportu, warto podążać za jego pragnieniami. Jeśli maluch lubi kopać piłkę, ale boi się wody, nie zmuszajmy go do pływania. Dziecko ma czerpać radość z aktywności fizycznej. Dzieci obserwują i naśladują aktywnych rodziców, czerpią dobre wzorce.