Wszawica oraz wszy, co to oznacza?

Czy ktoś z nas kiedykolwiek zastanawiał się- skąd się biorą wszy i co je wywołuje oraz co sprawia ich obecności pasożytnicza w ciele żywiciela? Warto trochę się pochylić nad tym zagadnieniem, aby profilaktycznie zapobiegać, zamiast leczyć, kiedy one już pojawią się u nas lub u naszych najbliższych.

Co to jest za choroba?

Wszawica może być powodowana przez trzy rodzaje tych niewdzięcznych stawonogów: wesz głowową, wesz łonową lub wesz odzieżową. Wszystkie te trzy rodzaje występują wszędzie tam, gdzie żyje człowiek: na całym świecie i w każdym klimacie. Choroba ma swój specjalistycznie medyczny termin, określana jest jako “‘pediculosi”. Choroba powodowana jest przez 3 rodzaje insektów wszy, które są zaliczane do stawonogów. Są nimi: wesz łonowa oraz wesz odzieżowa wesz głowowa .

Środowisko występowania wszy:
Niestety, w wielu społeczeństwach na świecie sama wszawica łączone jest przeważnie z brudem i ubóstwem, która jest u osób o złej sytuacji materialnej. Prawda jest jednak inna, odmienna. Ponieważ wszy są bardzo rozpowszechnione, czyli rozlokowane na całej ziemi. Natomiast sama dolegliwość może przytrafić się każdemu człowiekowi. Co więcej, samo zagadnienie powiązane z tą chorobą jest “tematem tabu”, co niestety często też prowadzi do nieprzyjemnych sytuacji w codzienności i relacji pomiędzy ludźmi.

Przyczyny występowania wszy, jakie są?

Zdaniem licznego grona lekarzy wszy można spróbować bezpośrednio połączyć z nowoczesnym, dzisiejszym trybem życia wśród wielu osób na całym świecie. Zwłaszcza dzisiejsza globalizacja związane z tym powszechne podróżowanie i zarazem swobodne ludzi. To wszystko (obecny światowy pęd) sprawia, że żyjemy coraz bliżej siebie w zbyt dużym tempie, a to jest świetna okazja do rozprzestrzeniania się patogenu, jakim jest wesz .

Miejsca, w których można złapać wszy, są to:

  • środki transportu publicznego tramwaje, pociągi, autobusy,
  • baseny, kryte pływalnie, basenowe prysznice oraz szatnie (w tym przedmioty codziennego użytku jak: gumki do włosów, grzebienie, tzw. małe spinki, ręczniki, klamry czy też opaski),
  • szkoły, szatnie szkolne, kolonie letnie oraz zimowe dla dzieci,
  • duże skupiska turystów (ludzi) w jednym miejscu.

Na całe szczęście z tą niezwykle przykrą uciążliwością można skutecznie walczyć, nawet trzeba, tym bardziej, jeżeli dość łatwo można tę dolegliwość zwalczyć (całkowicie wyleczyć).