Rowerowe przygody dla zdrowia oraz przyjemności.

Wiatr we włosach, pęd powietrza na twarzy, widoki zmieniające się przed oczami, różnorodność krajobrazu – to wszystko sprawia, ze jeżdżąc rowerem nie można się nudzić. Jest to idealny sposób zarówno na spędzanie wolnego czasu, relaks jak i na poprawę kondycji i zdrowia. Dobroczynny wpływ jazdy na rowerze odczuje każdy nie tylko osoby zdrowe mogą sobie pozwolić na ten sport. Z rekreacyjnej jazdy na rowerze może korzystać każdy kto opanował umiejętność jazdy na jednośladzie. Do tego rodzaju aktywności jest bardzo mało przeciwwskazań, ponad to nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt ani specjalne ubranie, zatem jeżeli tylko jest taka możliwość korzystajmy z roweru jak najczęściej.

Rower dla zdrowia

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, każda aktywność fizyczna jest lepsza od żadnej. Przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze mogą być natomiast uszkodzenia mięśni, kości i stawów. Wyczerpująca jazda na rowerze nie jest zalecana także dla osób z ciężkimi chorobami serca, układu krążenia i płuc. Natomiast zalecana jest praktycznie dla każdego. Rowery stacjonarne wykorzystuje się do rehabilitacji osób po zawałach serca i w rekonwalescencji po uszkodzeniach mięśni, kości i stawów. Oprócz poprawy ogólnej kondycji, wydolności oddechowej i pracy serca, jazda rowerem wzmacnia mięśnie ud, łydek, przedramion oraz mięśnie brzucha i grzbietu.

Jazda na rowerze jako hobby i sposób na spędzanie wolnego czasu

Jazda rowerem to bardzo często może być hobby, w zależności od miejsca uprawiania aktywności. Zdarza się, że już od najmłodszych lat zdobywamy tę umiejętność i z czasem rozwijamy ją w konkretnym kierunku; uprawiając jazdę na rowerze rekreacyjnie, zawodowo lub hobbystycznie. Może to być wycieczka po lesie, parku, trasach rowerowych lub jazda po górskich szlakach. Do jazdy rekreacyjnej po mieście wystarczą zwykle rowery miejskie. Jeżeli jednak leśne i górskie śnieżki przypadną nam do gustu o wiele wygodniej będzie jeździć na rowerze górskim, który jest bardziej przystosowany do takich tras. W Polsce co raz częściej rower staje się również naszym środkiem transportu do pracy, do szkoły czy docelowym sposobem na podróżowanie.
Dowodem na co raz większe zainteresowanie takim sposobem rekreacji jest z rosnąca ilość ścieżek rowerowych w całej Polsce. Najdłuższą z nich jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo o długości mającej blisko 2000 km i ciągnący się przez cała Polskę od gór aż nad morze.

Rower jako sposób na odchudzanie

Dla wszystkich osób z nadwaga i chcących pozbyć się niepotrzebnych kilogramów, jazda na rowerze może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Osobom z nadwaga poleca się rower jako idealny sposób na zmniejszenie wagi ciała i poprawę kondycji, ponieważ ten sposób ćwiczeń nie obciąża nadmiernie stawów. Jazda na rowerze stacjonarnym w okresie zimowym z kolei latem wiosna i jesienią najlepiej sprawdzi się wycieczka rowerowa na świeżym powietrzu.
W trakcie 1 godziny powolnej jazdy na rowerze dorosła osoba traci średnio ok. 426 kcal.
Podczas jazdy szybszej np. z prędkością 35 km/h osoba dorosła traci ok. 1356 kcal/godz.