Co oznacza żółty język u dziecka

Infekcje jamy ustnej u dzieci to norma, zwłaszcza gdy zaczyna się sezon jesienno- zimowy. Takie objawy jak chrypka, ból gardła czy kaszel to nic nowego. Problem zaczyna się, gdy pojawi się coś, o czym rodzice nie mają zielonego pojęcia. Wielu z nich nie wie, co oznacza żółty język u dziecka. Zazwyczaj nie jest on powodem do niepokoju. Przy czym czasem jego pojawienie się może być zwiastunem poważniejszych chorób u dziecka.

Skąd się bierze żółty język u dziecka? Co oznacza żółty język u dziecka?

U większości maluchów w wieku szkolnym żółty język oznacza, że nie wystarczająco dobrze szczotkują zęby oraz powierzchnię języka. Ich niestaranność w higienie jamy ustnej kończy się namnażaniem bakterii, żółtym nalotem na języku oraz dziąsłach. Żółty język u dziecka to również wyraźny sygnał, że spożywa za dużo cukru, a jego dieta jest zbyt uboga w witaminy oraz mikroelementy. Odwodnienie organizmu to kolejne schorzenie, w którym objawem chorobowym jest żółty język. Pozbyć się symptomów odwodnienia, a tym samym przebarwionego języka jest bardzo łatwo, bo wystarczy pić więcej płynów. Żółty język u dziecka można spotkać także po ekstrakcji zęba mlecznego. Nie jest to nic poważnego i zwykle samo przechodzi. Zmiana zabarwienia języka to niekiedy informacja zwrotna, iż dziecku należy ograniczyć ilość żółtych pokarmów w diecie oraz substancji barwiących.

Kiedy przebarwienie języka na żółto to sygnał do niepokoju?

Przede wszystkim wtedy, gdy oprócz żółtego języka dziecko stale uskarża się na bóle brzucha, wymioty oraz niestrawność. W takim przypadku żółty język może oznaczać problemy z trawieniem, wrzody żołądka, czy nawet nowotwór dwunastnicy. Co oznacza żółty język u dziecka, gdy wykluczy się problemy z trawieniem? W takiej sytuacji zmiana jego zabarwienia na żółto może sugerować zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Nie należy jej lekceważyć, gdyż może narobić w organizmie dziecka wiele poważnych szkód. Lepiej mieć ją stale pod kontrolą, a gdy nadejdzie odpowiedni czas, usunąć ją z organizmu dziecka. Leczenie żółtego języka Jeśli jego źródło tkwi w nieprawidłowej diecie, sprawa jest dosyć prosta. Wystarczy bowiem unikać niezdrowego, trudnego do strawienia pokarmu, a także pić duże ilości wody. Jeżeli natomiast jego pojawienie się to skutek zaniedbań higienicznych, to należy lepiej szczotkować zęby, używać po każdym posiłku nici dentystycznej. Wskazane jest również odkażanie jamy ustnej płynami do płukania. Sytuacja z żółtym językiem wygląda nieco gorzej, gdy jego przyczyną jest Helicobacter pylori. Wtedy oprócz wzmożonych starań pielęgnacyjnych niezbędne jest zastosowanie antybiotyku. Tylko on może w tym przypadku zlikwidować nalot na języku.

Żółty nalot na języku- jak go unikać?

Przede wszystkim dziecko musi myć zęby regularnie, a już w szczególności wieczorem. Po drugie dobrze byłoby, gdyby nitkowało chociaż raz w tygodniu przestrzenie międzyzębowe. Powinno także wystrzegać się napojów gazowanych w nadmiarze. Wskazane jest, aby robiło sobie domowe płukanki wodą utlenioną. Częste wizyty u stomatologa to także dobry sposób, by zwalczyć żółty nalot na języku u dziecka. To przede wszystkim dlatego, że wszystkie ubytki zębowe są pod kontrolą.