Ćwicz tak często, jak tylko możesz

Mięśnie brzucha warto trenować, ponieważ odpowiadają one za prawidłową postawę ciała oraz przede wszystkim za ochronę narządów wewnętrznych i swobodne obracanie tułowia. Funkcje, za które odpowiadają mięśnie brzucha są ważne dla funkcjonowania całego organizmu. Organizm nasz dąży do zachowania równowagi, dlatego cały tułów a w szczególności brzuch jest bardzo istotną strukturą, która czuwa nad odpowiednią sylwetką. Dlatego właśnie warto systematycznie wykonywać ćwiczenia, by cieszyć się dobrą kondycją na lata. Najpopularniejsze ćwiczenia na mięśnie brzucha są wykonywane przez każdego sportowca, co świadczy o ważności tej partii ciała w całym cyklu treningowym.

Uroda i zdrowie. Ćwiczenia na górną partię brzucha.

Mięśnie brzucha można podzielić na kilka rodzajów. Ten najbardziej popularny to na mięśnie powierzchowne i głębokie, a także na mięśnie górnej i dolnej partii brzucha. Zacznijmy od górnej części, do której zaliczyć można następujące mięśnie: górną część mięśnia prostego brzucha a także części górne mięśni skośnych, jednak ćwiczenia nie będą w pełni obejmowały tych mięśni, ponieważ najwłaściwsza ich część zaczyna się od wysokości pępka w dół.
Na mięsień prosty w każdym atlasie ćwiczeń znaleźć można kilkanaście propozycji, jednak najprostszym ćwiczeniem jest następujący zestaw:
– Ułóż się wygodnie na macie, zegnij nogi w kolanach oraz spleć ręce za głową. Ruch, jaki musisz wykonać, by mięsień wdrożyć w ruch to przybliżanie klatki piersiowej do kolan do poziomu, w której czujesz pracę mięśni brzucha. Jeśli czujesz, że mięśnie rąk ciągną do góry, to najwyższy czas, by zatrzymać się w tym miejscu, policzyć do 3 i delikatnie opuścić się znów na matę. Ćwiczenie powtórz 15 razy w 3 seriach.
Aby urozmaicić ćwiczenia stopniowo można dodać uniesione nogi, uniesione łopatki – tym sposobem z każdym powtórzeniem będziesz podnosić swoją poprzeczkę i wykorzystywać potencjał swoich mięśni w 100%.

Ćwiczenia na dolną partię brzucha.

Dolna część brzucha ściśle współpracuje z mięśniami dna miednicy, które są istotne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. To właśnie w tym segmencie ważne są mięśnie skośne brzucha oraz poprzeczny, które odpowiadają za stabilizację ciała.
Ćwiczenia, które będą rozwijać tę partię brzucha skupiają się na naprzemienności ruchów, czyli przyciąganie lewego łokcia do prawego kolana. I odwrotnie. Należy również skupić się na wszystkich pozycjach, których podstawą będzie unoszenie nóg, ponieważ to doprowadza do skurczu dolnej mięśni brzucha co kształtuje mięśnie tam położone.