Jak pokonać niechęć do seksu.

Przyczyny niechęci do seksu mogą mieć różne podłoże. Jeśli niechęć dotyczy jednego partnera, można podejrzewać, ze potencjalna przyczyną tej niechęci może być konflikt, nieporozumienie lub brak pociągu. Przy utracie libido wchodzą w grę różne powody m.in. zaburzenia organiczne albo psychiczne, ciągoty homoseksualne lub frustracje i inne negatywne emocje dotychczas tłumione. Stres może powodować także obawa przed chorobami lub nieplanowana ciążą. Przyczyny o podłożu społecznym mogą mieć źródło w stresie, szybkim tempie życia bezrobociu lub przemęczeniu organizmu, co przyczynia się do traktowania podniecenia jako dodatkowego czynnika stresującego, który zużywa siły. W związku z tym podświadomie i świadomie starają siego unikać aby żyć bez napięcia erotycznego.
Tymczasowe zniechęcenie do seksu nie powinno wzbudzać obaw. W każdym związku na jego początku wysoki poziom adrenaliny zapewnia duże libido z kolei z czasem zaczynają przeważać substancje łagodzące jak endorfiny.

Przyczyny niechęci do seksu

Po mimo, że potrzeba bezpieczeństwa i stabilizacji jest jedna z podstawowych potrzeb do zaspokojenia, których dąży każdy człowiek. To dla seksualności potrzebne jest dokładnie coś odwrotnego; poczucie, że partner jest kimś obcym ale wartym pożądania. Choć brzmi to paradoksalnie, nadmiar szczęścia i spokoju niestety wpływa niekorzystnie na pożądanie seks ualne. I po mimo, że antykoncepcja jest bardzo ważna, jednak powinna być odpowiednio dobrana. Jej celem jest przede wszystkim zabezpieczenie przez nieplanowana ciążą ale jednocześnie nie powinna ona odbierać przyjemności ze współżycia. Z uwagi na to wiele par szuka urozmaicenia oraz sposobu na wyrwanie się z rutyny nudnego codziennego życia. Niektórzy uważają nawet za atrakcyjne współżycie po kłótni oraz eksperymentowanie. W wielu głowach istnieje wciąż przeświadczenie, że wielu rzeczy nie wypada, niekiedy wstydzimy się naszych fantazji i pragnień.

Sposoby na zapobieganie niechęci seksualnej

Regularna aktywność fizyczna przy zachowaniu odpowiedniego umiaru, nadmiar sportów wytrzymałościowych powoduje spadek libido. Zdrowy tryb życia i dieta, to bardzo istotne czynniki ponieważ hormony rozkoszy mogą być produkowane tylko wtedy, gdy dieta jest bogata w białko oraz witaminy z grupy B, C i E, cynk i selen. Dieta bogata w świeże warzywa i owoce a także w drożdże zapewnia wszystkie te niezbędne witaminy i mikroelementy. Ponad to ograniczenie spożycia alkoholu oraz papierosów. Co prawda alkohol w małych ilościach, szczególnie kieliszek wina, rozluźnia organizm i wzmaga na krótko pożądanie jednak znacząco upośledza zdolność do przeżywania orgazmu. Z kolei papierosy zużywają hormon rozkoszy jakim nazywana jest adrenalina.
Dla par w stałych związkach posiadających długo starz, przydatne może się okazać zmiana, odejście od utartych schematów. Może to być zmiana miejsca, zmiana wyglądu, nie kochajmy się ciągle w tym samym miejscu i czasie. Dbajmy o siebie aby nie tracić na atrakcyjności po mimo upływu czasu.