Spacerowanie, czyli chodzenie.

Spacer to aktywność fizyczna, polecana dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy kondycji fizycznej. Jest to także najczęściej uprawiany sport oraz bardzo często jedyna uprawiana forma aktywności. Ciało człowieka jest w naturalny sposób przystosowane do chodzenia, dlatego nawet pokonywanie długich dystansów nie sprawia na ogół większego problemu. Systematyczne spacery poprawiają kondycję, wpływają korzystnie na pracę serca i wydolność płuc. Człowiek w ciągu jednego dnia jest w stanie przejść nawet 100 kilometrów i jedyny sprzęt jaki jest mu do tego niezbędny to wygodne buty. Maszerować może każdy ponieważ marsz nie wymaga wielkiej sprawności ani wytrzymałości. Dla odciążenia stawów mogą być przydatne kijki, które dodatkowo aktywują ruchowo górne partie ciała, mięśnie rąk i pleców. Rosnąca popularność chodzenie z kijkami może się z czasem okazać również naszym hobby.

Spacer jako lekarstwo i forma relaksu

Spacery na świeżym powietrzu są świetna metoda relaksu psychicznego. Systematyczne spacerowanie oprócz poprawy kondycji, reguluje masę ciała. Spacery po posiłku doskonale działają na trawienie, ponieważ w trakcie marszu jelita są masowane przez mięśnie brzucha i poprawiają ich perystaltykę, jednocześnie zapobiegając zaparciom. Rezygnując z dojeżdżania do pracy autem, na rzecz kilkunastominutowego spaceru, można stracić czas ale zyskać coś o wiele cenniejszego – zdrowie.

Ile energii tracimy w trakcie marszu

Jeśli chodzenie stanie się naszym regularnym hobby, możemy zaobserwować ile potrzebujemy i ile tracimy energii za każdym razem kiedy wyruszamy w trasę. W ciągu godzinnego spaceru z prędkością 3 km/h dorosła osoba traci ok. 196,8 kcal/godz. Przy trochę szybszym tempie np. 6 km/h ilość traconych kalorii to ok. 385,8 kcal/godz. Dla porównania warto zwrócić uwagę, że biegając w wolnym tempie z prędkością 10 km/h mniej więcej tyle samo tracimy kalorii w czasie 30 min biegania co w ciągu 1 godziny chodzenia.

Nordic walking a spacerowanie

Chodzenie z kijkami zwane nordic walking to rodzaj aktywności polegający na chodzeniu ze specjalnymi kijkami. Został zapoczątkowany w Finlandii na potrzeby narciarzy biegowych dla całorocznego podtrzymania kondycji. W Polsce początkowo mało popularne jednak z czasem zdobył liczne grono swoich zwolenników. Możliwość podpierania się na kijkach jest dodatkowym wsparciem i ułatwia chodzenie co zdaje się przekonywać do aktywności zwłaszcza osoby starsze i niepewne swej kondycji.

Idealnymi towarzyszami do chodzenia są nasze psy, które dodatkowo potrafią zmotywować swojego właściciela do wyjścia nawet w mało korzystnych warunkach pogodowych. Rezygnując z przebywania na świeżym powietrzu w czasie deszczu, czy najczęściej zimą tracimy szanse na hartowanie swojego organizmu. W tym zasługa naszych czworonogów, które wymuszają częstsze wychodzenie z domu. Po mimo częstego braku chęci jest to bardzo korzystne dla naszego organizmu. Jeżeli dodatkowo, poza normalną aktywnością poświęcimy dziennie pół godziny na spacer to wystarczy dla podtrzymania swojej kondycji fizycznej. Każda dodatkowa minuta spaceru będzie sprzyjać poprawie kondycji. Warto podkreślić jednak jak istotna jest tu systematyczność.