Zmęczenie to korzystne zjawisko ratujące życie.

Życie to największy dar jaki dostaliśmy od losu, to majątek którego nie sposób wycenić. Po mimo, że jest takie bezcenne to bardzo często zdarza się nam go nie doceniać. Błędne odczucie, które powoduje, że czasem narzekamy, nie doceniamy i trwamy w stanie wegetacji. Czasem nawet latami, czekając na “lepsze życie”, które de fakto nie może nadejść, bo czekanie to za mało. Od każdego z nas zależy co zrobimy z życiem, które zostało nam ofiarowane. A jeżeli brak pomysłów to najlepiej być po prostu dobrym człowiekiem i dbać o środowisko naturalnie, innych ludzi i o siebie samego. A co to właściwie znaczy dbać o siebie?
Może to znaczy starać się cieszyć każdym dniem, żyć chwilą, jeść smaczne jedzenie, nie sprawiać sobie bólu. a może wszystko po trochu.
Chociaż praca nie powinna być sensem naszego życia, to niestety co raz częściej wypełnia nam całkowicie czas. Kiedy jest jej za dużo nasz organizm staje się przeciążony i woła o pomoc. Wtedy mogą pojawić się niespodziewane choroby, problemy zdrowotne i zaczynamy dbać o swoje zdrowie. Taki sygnał od organizmu może też być korzystny, i uświadomić, że najwyższa pora na odpoczynek.

Jak zapobiegać zmęczeniu?

Przede wszystkim najważniejszy jest dobry sen, jest on najdoskonalszym lekarstwem na zmęczenie organizmu. Istotna jest również higiena snu, na którą składają się stałe godziny spania, oraz odpowiednia jego ilość. Równie istotnym elementem jest odpowiednia temperatura powietrza w sypialni oraz wygodny materac do spania. Kolejnym aspektem jest zdrowy tryb życia na który składa się właściwe odżywianie oraz higiena osobista.

Często zdarza się nam ignorować zmęczenie, aż z czasem narasta ono do stanu kiedy zostają wyczerpane biologiczne rezerwy. Do takiego stanu szybkiego wyczerpania doprowadza zwłaszcza monotonia w pracy, w domu czy w życiu codziennym. Doskonałym przykładem jest praca o charakterze jednostronnym, np. osoby spędzające całe dnie w biurze na pracy urzędowej w pozycji siedzącej przed monitorem najczęściej, to grupa osób szczególnie narażona na szybkie zmęczenie. Co skutkuje dodatkowo brakiem motywacji i obniżeniem zdolności do pracy.

Jak zapobiegać zmęczeniu psychicznemu

Zarówno zmęczenie psychiczne i fizyczne ma ogromny wpływ na zdrowie i jest objawem jego utraty. Towarzyszy mu uczucie niemożności, a takie stan nieleczony mogą być początkiem depresji. W trosce o zdrowie psychiczne pomocna może okazać się psychoterapia, akupunktura, akupresura, ćwiczenia relaksacyjne takie jak joga, medytacje czy tai-chi. W domu najlepiej wesprzeć nasz organizm codzienna gorącą kąpielą relaksacyjną , również z dodatkiem soli kojących. A także masaże relaksacyjne pomagające uwolnić napięcia z mięśni w naszym ciele. Sięganie po preparaty farmakologiczne powinno odbywać się jedynie pod nadzorem lekarza i stanowić ostateczną deskę ratunku. W przeciwieństwie do zalecanych i nawet wskazanych witamin, ziół i preparatów leczniczych zawierających m.in.: lecytynę, magnez, melisę, asparaginę.