W zdrowym ciele zdrowy duch.

Jesteś tym co jesz, brzmi trochę jak slogan powtarzany przez dietetyków, jednak to prawda. Nasza codzienna dieta i to czym się karmimy tworzy naszą osobę. Wszystko co słyszymy, widzimy o czym rozmawiamy, emocje innych ludzi, doświadczenia kształtują naszą osobowość, naszą psychikę. Analogicznie jest z pożywieniem, którym się karmimy. To prawda, że nasze ciało jest wielka machina przetwarzająca wszystkie materiały, ale od naszych wyborów zależy jaki towar zostanie dostarczony do tej fabryki. Jakość, ilość i odpowiedni dobór składników w codziennej diecie mają olbrzymi wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz w dużym stopniu decydują o naszej kondycji oraz o jakości i długości życia.

Jak żyć długo i zdrowo

Zdrowe odżywianie pozwala unikać poważniejszych chorób, zapobiega chorobom. Od wielu lad funkcjonuje tzw. piramida żywieniowa, która określa ogólny schemat ile porcji produktów z określonych grup powinniśmy dziennie zjadać. Te proporcje w piramidzie zmieniały się na przestrzeni lat w zależności od aktualnie przeprowadzonych badań naukowych. Jednak mniej więcej główne jej założenia są relatywnie stałe i utrzymują się na pewnym poziomie. Dietetycy przekonują, że przestrzeganie zaleceń piramidy połączone z aktywności fizyczna wystarczy dla zachowania zdrowia i podtrzymania sprawności organizmu.

Aktywność fizyczna sprzyjająca zdrowiu i długowieczności

Aktywność fizyczna to drugi niezbędny czynnik potrzebny dla utrzymania naszego organizmu w zdrowiu. Sport to zdrowie, może to być spacer, bieganie, rower, jazda na rolkach, pływanie, joga. Niezależnie od wybranej aktywności istotna jest przede wszystkim systematyczność. Żadna pora roku nie powinna odstraszać od trenowania. Ponad to istotna jest intensywność, która jest uzależniona od wydolności i tolerancji wysiłkowej. Rozgrzewka czyli przygotowanie organizmu do treningu – co pozwala uniknąć kontuzji. Długość treningu uzależniona od wytrzymałości, która jest indywidualną cecha każdego organizmu.

W dzisiejszych czasach kiedy praca i obowiązki wypełniają większą część naszego czasu, zdajemy się wpadać w pułapkę prędkości. Prześcigamy się w pracy, w szkole, na ulicy, nawet w jedzeniu. Permanentny brak czasu udziela się wszystkim i powoduje niechciany pośpiech oraz brak czasu nawet na odpoczynek i sen. Dużo pracujemy, mało spotykamy się z przyjaciółmi, jedzenie przywozi nam catering ponieważ brakuje nam czasu na gotowanie świeżych posiłków. Tak ukształtował się model współczesnego, młodego człowieka. A zdrowe odżywianie jest bardzo ważne podobnie jak spokojne spożywanie posiłków. Istotny jest zarówno skład posiłku jak i sposób w jaki karmimy nasze ciało.

Zdrowy sen

Sen to najlepsze lekarstwo, kosmetyk oraz sposób na relaks. Tyle wspaniałości w jednym krótkim wyrazie. Aby organizm mógł zdrowo wypocząć potrzebuje odpowiedniej higieny snu, ok. 8 – 10 godzin potrzebnych na regeneracje, niczym niezmąconej ciszy, odpowiedniej temperatury powietrza a także wygodnej poduszki oraz materaca.