- Zalety i wady wybielania zębów w domu vs. w gabinecie
- Jak Przebiega Proces Zakładania Aparatu Ortodontycznego?
- Odkryj magię czytania najmłodszym i poznaj sztukę wychowania pupila z wyjątkowymi książkami na Matfel.pl
- Ile kosztuje profesjonalne wyczyszczenie skórzanych butów?
- Wybór idealnej maty do ćwiczeń – jak znaleźć najlepszą opcję dla siebie?
Przeciwwskazania do uprawiania sportu.
Aktywność fizyczna służy niemal każdemu to najlepsza metoda na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym , które są plagą współczesnego świata. Osoby ćwiczące , by wzmocnić odporność organizmu i jednocześnie pokonać własne słabości najczęściej wybierają dyscypliny indywidualne jak bieganie, pływanie, wspinaczka. Pokonują przeciwności w samotności i skupiają się na samym sobie wsłuchując się we własne potrzeby oraz pokonując ograniczenia. Od czasu do czasu stają do rywalizacji z innymi. Dla osób, które poza wysiłkiem fizycznym cenią element zabawy oraz współpracy lepsze są gry zespołowe. W sportach zespołowych wysiłek fizyczny jest mniej uciążliwy a trening radosny i przyjemniejszy.
Szkolenia instruktorów sportu i rekreacji
Dla sportowców, którzy decydują się na zostanie trenerem zostały utworzone szkolenia. Wymagania dotyczą wieku, wykształcenia, karalności oraz umiejętności i predyspozycji do wykonywania wybranego sportu. Kandydat najczęściej musi posiadać doświadczenie, znać się na wybranej dyscyplinie oraz móc pochwalić się dotychczasowymi osiągnięciami. Szczegółowe wymagania co do kandydata dotyczą każdej dziedziny sportu indywidualnie jednak wszystkie kursy zawodowe bezwzględnie skierowane są do osób w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
Przeciwwskazania bezwzględne:
– rozległe uszkodzenie serca zagrażające życiu,
– ciężkie nadciśnienie tętnicze,
– choroby zakaźne,
– choroby psychiczne ale tylko czynne,
– choroby nerek, przede wszystkim ich niewydolność,
– choroby skutkujące trwałym upośledzeniem funkcji oddechowych – przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma,
– wyniszczenie organizmu i bardzo zły stan zdrowia, w tym także choroby nowotworowe w trakcie prowadzenia terapii.
Myśląc o karierze sportowej, byciu trenerem w przyszłości lub wybierając się na kursy zawodowe czy szkolenia instruktorów sportu i rekreacji warto przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie jak najszybciej. Większość z nas nie jest predysponowana do sportu wyczynowego i nawet trenując od wczesnego dzieciństwa, nie mamy szans wielkich szans na uzyskanie spektakularnych sukcesów. Do przeciwwskazań względnych zaliczają się choroby nieupośledzające organizmu w znacznym stopniu. Tym samym nie stanowiące bezpośredniego zagrożenia życia, to takie można leczyć i leczenie jest skuteczne. W tej grupie znajduje się np. astma, która zaburza właściwą wentylacje płuc. Właściwe leczenie astmy umożliwia uprawianie sportu. Przykładem sportowca z astmą jest Olimpijczyk Mark Spitz. Decydując się na sport wyczynowy, dobrze jest zdawać sobie sprawę, że nasz organizm nie został zaprogramowany na bardzo duży wysiłek. Sportowcy nawet po zakończeniu kariery jeszcze przez wiele lat mogą odczuwać, skutki bardzo intensywnych wysiłków.
Biofeedback
W sporcie jednym z najważniejszych czynników prowadzącym do osiągania sukcesów jest motywacja. Dla wyczynowca sukcesem jest “szybciej, dalej, więcej”.
Motywację podobnie jak kondycje fizyczną można trenować na różne sposoby. Metody psychologiczne uczą jak skoncentrować się na osiągnięciu celu, a jednocześnie pozostać zrelaksowanym i nie odczuwać tremy, która to często towarzyszy rywalizacji w sporcie.