Jak zmienić nawyki? Życie bardziej eko.

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska, nikomu z nas nie służą. Mimo poglądu części społeczeństwa, że nic się nie da z tym zrobić (co jest kłamstwem), zacznijmy działać.
Na rynku jak grzyby po deszczu ,,wyrastają” coraz to nowe odpowiedzialne firmy, które widzą, że przyszłość zależy od wyborów konsumenckich. Dużo możemy zrobić szczególnie jeśli chodzi o nasze łazienki. Przechowujemy w nich dziesiątki, jak nie setki plastikowych opakowań, pojemników, butelek i flakoników. Zupełnie niepotrzebnie. Na rynku coraz więcej pojawia się kosmetyków pakowanych w papier (jak na przykład mydła do włosów, które z powodzeniem zastępują szampon do włosów, pakowany w plastikową butelkę), w szkło (kremy do twarzy, wcierki do włosów, balsamy do ciała) czy w metalowe puszeczki (np. pomadki do ust czy perfumy w kremie).

 

Wśród artykułów higienicznych również możemy znaleźć bardziej odpowiedzialne produkty. Chusteczki higieniczne wielorazowe lub jednorazowego użytku wykonane z włókien bambusowych, ekologiczne pampersy zarówno jednorazowe jak i wielorazowe (coś dla fanów stylu życia „zero waste”), kubeczki menstruacyjne, wielorazowe podpaski i wkładki oraz ekologiczne jednorazowe (np. marki Ginger Organic). Jeśli chodzi o kosmetyki kolorowe również mamy wybór, na rynku znajdziemy firmy, które produkują tego typu produkty w odpowiedzialny sposób. W szklanej butelce z pompką kupimy podkład, cienie do powiek i szminki kupimy w tekturowych opakowaniach. O naszą twarz również możemy dbać w bardziej ekologiczny sposób. Zamiast płynów micelarnych i toników pakowanych w duże plastikowe butelki, możemy inwestować w hydrolaty roślinne (np. z dzikiej róży), który znajduje się w estetycznej, ciemnej buteleczce. Serum i kremy do twarzy również znajdziemy już w szklanych, estetycznych opakowaniach, które możemy wykorzystać jeszcze raz (np. przechowując drobną biżuterię, przyprawy lub krem do twarzy wykonany w domu).

 

Niektórzy zapytają: jak dbać o zęby w ekologiczny sposób skoro wszystkie szczoteczki do zębów są plastikowe, a pasty do zębów w wielkich plastikowych tubkach? Nic bardziej mylnego. Na rynku znajdziemy już szczoteczki wykonane z bambusa oraz włókien roślinnych; nitkę dentystyczną, którą możemy kompostować, oraz pasty, proszki i tabletki do mycia zębów zapakowane w bardziej ekologiczny sposób. Podobnie ma się sprawa z dezodorantami, bardzo dużo dezodorantów aktualnie znajdziemy w szklanych buteleczkach lub jako sztyfty w kartonowych opakowaniach. W kuchni również możemy zminimalizować ilość wytwarzanych odpadów. Przede wszystkim rezygnujemy z plastikowych butelek w, których kupujemy wodę oraz inne napoje. Sypkie produkty możemy kupować w lnianych woreczkach na bazarkach, pieczywo możemy kupować w papierowej torebce, podobnie jest z bakaliami. Oleje i sosy np. do sałatek znajdziemy w szklanych opakowaniach. Jogurty możemy kupować w szklanych, bardzo ładnych słoikach (np. firma Ehrmann).

 

Odpadki organiczne, możemy kompostować. Nie marnujemy żywności. Jeśli zostało nam trochę mięsa lub ziemniaków, robimy zapiekankę na następny dzień. Jeśli zostało nam trochę warzyw i owoców z poprzednich zakupów, a nie są już pierwszej świeżości, możemy wycisnąć z nich sok. Z dobrze wyszorowanych skórek z ziemniaków możemy upiec chipsy. Nie marnujemy żywności, kupujemy tylko tyle ile jesteśmy w stanie zjeść. Kupując za dużo, a później wyrzucając część tej żywności, postępujemy tak jakbyśmy z portfela wyjmowali np. banknot 50 złotowy i wyrzucali go do śmietnika. Tego nie chcemy, środowisko tego też nie chce. Co możemy zrobić by nasze szafy z ubraniami i dodatkami były bardziej eko? Podobnie jak z żywnością, nie kupujemy za dużo, bez sensu i pod wpływem emocji. Na zakupy niezależnie czy do sklepu z odzieżą używaną, czy do centrum handlowego, idziemy z określoną listą co chcemy kupić. Nie kupujmy pod wpływem impulsu, unikajmy kupowania rzeczy za małych, sezonowych oraz tych modnych dosłownie pięć minut. Wybierajmy odzież z przewiewnych, naturalnych materiałów, które posłużą nam na długie lata. Lepiej mieć mniej ubrań w szafie, ale takich w, których czujemy się komfortowo, jest nam wygodnie. Inwestujmy w dobrą odzież oraz dodatki. Niektóre ubrania mają ekologiczny certyfikat GOTS, który dodatkowo powinien nas zachęcić do zakupu rzeczy, która nam się podoba.

 

Świetnej jakości torebki i biżuterię znajdziemy w odzieżach używanych, często w bardzo korzystnych dla nas cenach. Dodatkowo korzystanie, z odzieży używanej, jest bardzo ekologiczne, dajemy odzieży, która wylądowałaby na wysypisku ,,drugie życie”. Poszewki na poduszki, zasłony, podkładki, wazony, ramki i inne dekoracje do naszego wnętrza, również znajdziemy w odzieży używanej. Często są to rzeczy praktycznie nowe, które wystarczy tylko wyprać, wyprasować i cieszyć się pięknym dodatkiem w naszym domu. Jeśli chodzi o meble i akcesoria do wnętrz, zwracajmy uwagę na jakość. Dobra jakość to podstawa. Starajmy się kupować drewniane meble, które posłużą nam długie lata, drewniane/bambusowe akcesoria kuchenne, metalowe obieraczki i inne akcesoria kuchenne; przy wyborze tekstyliów kierujmy się składem. Wybierajmy len, bawełnę i bambus. Tyczy się to również ubrań. W ubraniach ze sztucznych tworzyw nie będziemy się czuć zbytnio komfortowo, szczególnie w lato. Całe mieszkanie damy radę posprzątać w stylu eko. W wielu drogeriach pojawiły się proszki do prania, płyny do naczyń, do płukania, koncentraty do mycia okien, oraz ekologiczne nowości: orzechy piorące oraz kule do prania. Dużo detergentów jesteśmy w stanie zrobić sami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, olejek herbaciany, trochę czasu na przeczytanie przepisów oraz wyobraźni. Każdy z nas w jakimś stopniu jest w stanie żyć eko, oszczędzając przy tym pieniądze i ciesząc się dobrym zdrowiem. Przekonujące, prawda?

 

Artykuł powstał przy współpracy z https://aktywnizastma.pl/jak-zmienic-nawyki-zycie-bardziej-eko/