- Zalety i wady wybielania zębów w domu vs. w gabinecie
- Jak Przebiega Proces Zakładania Aparatu Ortodontycznego?
- Odkryj magię czytania najmłodszym i poznaj sztukę wychowania pupila z wyjątkowymi książkami na Matfel.pl
- Ile kosztuje profesjonalne wyczyszczenie skórzanych butów?
- Wybór idealnej maty do ćwiczeń – jak znaleźć najlepszą opcję dla siebie?
Domowa siłownia.
W obecnych czasach, kiedy zostały zamknięte restauracje, hotele i wielu miejsc kulturalnych w których dotychczas bywaliśmy, jesteśmy zmuszeni szukać alternatywnych rozwiązań. Sytuacja wymusza na właścicielach klubów zmiany, powstają projekty budowlane proponujące przebudowę istniejącego lokalu typu siłownia, kino, klub fitness na inny, umożliwiający prowadzenie intratnego biznes u.
Prywatnie co raz częściej ludzie zastanawiają się nad kupnem sprzętu do ćwiczeń i możliwością stworzenia w domu swojej prywatnej, domowej siłowni.
Jak stworzyć siłownię w domu
Prywatna siłownia to przede wszystkim komfort i wygoda użytkowania. Nim jednak zaczniemy kompletować sprzęt zastanówmy się nad swoimi potrzebami oraz możliwościami. Aby zdefiniować swoje potrzeby, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań;
- Jakimi warunkami lokalowymi dysponujesz? jaka przestrzeń chcesz przeznaczyć na siłownię? im większa powierzchnia użytkowa tym więcej różnorodnych sprzętów się zmieści. Jeżeli jednak, posiadasz ograniczona przestrzeń i zależy Ci na jak najkorzystniejszym jej wykorzystaniu, dobrze rozplanuj każdy jej kawałek. Możesz również w tym celu skorzystać z porady ekspertów np. ze sklepu w którym będziesz kupował swój sprzęt. Zazwyczaj posiadają oni duże doświadczenie, potrafią pomóc w dopasowaniu urządzeń i znają sposoby na zagospodarowanie nawet bardzo małych przestrzeni.
- Dla kogo jest przeznaczona siłownia? Kto jeszcze oprócz Ciebie będzie z niej korzystał?
- Jakiego sprzętu potrzebujesz? Na czym lubisz ćwiczyć? Czy lubisz bieżnię i rowerek, czy wolisz trenować z ciężarami. A może preferujesz spokojne ćwiczenia funkcjonalne i rozciąganie.
- W jakim celu chcesz otworzyć to miejsce? Na jakich treningach Ci zależy? Czy ćwiczysz profesjonalnie/zawodowo, czy dla zachowania kondycji i sprawności. A może jesteś w okresie rekonwalescencji, masz pewne ograniczenia i potrzebujesz rehabilitacji?
Jakie korzyści dla nas wynikają z posiadania domowej siłowni
- Komfort użytkowania, nie trzeba się krępować swoich niedoskonałości, nie ma potrzeby porównywania się do innych, nie trzeba się wstydzić swojego wyglądu czy zapachu,
- oszczędność czasu na dojazdy, jeżeli nie mieszkamy w mieście to dojazdy do takiego miejsca jak siłownia potrafią zabrać sporo czasu,
- higiena, nie trzeba wdychać czyjegoś potu,
- nie ma potrzeby czekania w kolejce na najbardziej oblegane urządzenia, co zdarza się czasem w godzinach najbardziej o największej frekwencji,
- łatwiej skoncentrować się na sobie i na ćwiczeniach, w towarzystwie innych ćwiczących zdarza się nam rozmawiać, podpatrywać, porównywać się co może rozpraszać naszą uwagę i utrudniać poprawne wykonywanie ćwiczeń.
Jakich sprzętów nie powinno zabraknąć
Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie w zależności od swoich potrzeb oraz wielkości przestrzeni. Na małych powierzchniach najczęściej mieści się jeden sprzęty może to być orbitrek, bieżnia lub rower. Większa powierzchnię można wyposażyć w ławkę ze sztangą i ciężarki. Z drobniejszych sprzętów nie może zabraknąć hantli, twistera, drążka do ćwiczeń, przydadzą się również taśmy.