Różne oblicza lęku.

Lęk jest to zjawisko naturalne, nie odczuwając go moglibyśmy narażać się na utratę zdrowia a nawet życia. O zaburzeniach lękowych mówimy, kiedy pojawia się lęk nieproporcjonalny do bodźca, który go wywołał lub pojawił się nie wiadomo skąd i nie można wskazać jego źródła. U podstaw każdego zaburzenia lękowego można zaobserwować złudzenie postrzegania. Obawiamy się czegoś , czego nie powinniśmy się bać. Przykładem takich leków mogą być zabobonne obawy przez piątkiem 13ego lub czarnym kotem. Patrząc racjonalnie nie ma żadnego powodu do obawiania się czarnego kota przebiegającego nam drogę nawet w piątek trzynastego o godzinie 13. Psychologia nazywa taki stan fobią i wyjaśnia iż osoby mające fobię nie potrafią zapanować nad swoimi emocjami, po mimo uspokajania.

Psychiczne podłoże lęku

Zaburzona koncentracja, ograniczone reagowanie na bodźce a nawet rozkojarzenie umysłowe czy bierność przypominająca rodzaj wstrząsu to objawy jakie psychologia przypisuje lękowi. Ludzie podatni na lęki i bojaźliwi przeważnie pochodzą z bojaźliwych rodzin albo takich w których była wywierana silna presja. Perfekcjonizm jest jedną z podstawowych cech charakteryzujących takie osoby. Pragną oni wszystko robić bez zarzutu, a każdą krytykę czy wytknięcie błędu odbierają jako osobisty atak. Są bardzo wrażliwi i nieodporni na porażki.
O ile fizyczne objawy strachu same przyczyniają się do potęgowania go więc jeśli chcemy sami zapanować nad lękiem, musimy stawić czoło tym objawom fizycznym oraz swoim odczuciom wobec tych lęków. O tyle podłoże psychiczne jest bardziej skomplikowane, niekiedy bardzo pomocny może okazać się
psycholog, który pozwoli lepiej poznać, zrozumieć i oswoić się ze strachem.

Sposoby na zapobieganie lękom – rower, spacer, ćwiczenia rekreacyjne

Nauczmy się akceptować niepowodzenia jako naturalne zjawisko, które jest nieuniknione na drodze do celu. Nie wywierajmy na siebie niepotrzebnej presji.
Nie nadużywajmy produktów nadmiernie pobudzających, gdyż przyspieszają one tętno, co niekiedy może wywoływać poczucie pobudzenia i lęk.
Uprawiajmy sport. Najlepsze lekarstwo dla ducha i ciała. Aktywność fizyczna działa uspakajająco na układ nerwowy. Ćwiczenia relaksacyjne, spacery, jazda na rowerze wyciszają nasz układ wegetatywny, z kolei rywalizacja w sportach zespołowych uczy radzić sobie z porażkami i oswaja z niepowodzeniami.
Nie ukrywajmy swoich lęków i obaw, tłumiąc je w sobie wypieramy je do swojej podświadomości a tam jest trudniej przezwyciężyć. Bądźmy przede wszystkim szczerzy sami z sobą, nie obawiajmy się przyznać do swoich obaw. Osoba, która może pomóc zrozumieć nam stan, w którym się znajdujemy jest psycholog, nie wstydźmy się prosić o radę.
Pozytywne myślenie. Uśmiech potrafi zdziałać cuda, nastraja optymistycznie i przyciąga pozytywne myśli oraz pozytywnych ludzi. W przeciwieństwie do spuszczonego wzroku i smutnej miny, która intensyfikuje tylko negatywne uczucia. Pamiętajmy również o prostej sylwetce, wysoko podniesionej głowie i wyprostowanej piersi.